• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

19. července 2018

Řemeslné umění dřevěných lžic a talířů: Italská rodina udržuje živé své tradiční podnikání

Pro rodinu Perettiových je dřevo životně důležitou součástí její existence, stejně jako voda a vzduch. Dřevo jim poskytuje živobytí po více než polovinu století a je to tradiční řemeslo lidí v údolí kde žijí.

Údolí Val Strona v italském Piemontu (Italské Alpy) se všeobecně říká ‘Údolí lžic’, protože dřevěné lžíce zde jsou vyráběny po staletí, je to jedno ze základních zdejších výrobních odvětví.

“Vypadalo to v údolí Val Strona jako malá Čína – v každém suterénu měla každá rodina svou vlastní dílnu na výrobu lžic,” říká Noris Perettiová. Noris a její dva bratři, Sandro a Ezio provozují podnikání společně.

“My tři jsme se tady narodili a žili a od narození nasávali vůni a kouzlo dřeva, jak s ním naši rodiče pracovali před námi. Ale trh se velice změnil. Bývalo to tak, že se každý jednoduše zaměřoval na množství místo na kvalitu. S krizí a přílivem importovaných výrobků se všechno změnilo a ne každý byl schopen to přežít.” Dříve existovalo v údolí asi 300 firmiček, každá z nich vyrábějící dřevěné výrobky a lžíce, které se prodávaly po celé Itálii. Teď jich zůstalo jen 30.

“Ti kdo přečkali, pochopili, stejně jako my, že kvalita a vzhled našich výrobků musí být prioritou. Když přišla krize, skoro přes noc přestaly faxy tisknout objednávky a přestala přicházet pošta. Naštěstí jsme měli velice solidní základ, který nás podržel a my pokračovali s naší výrobou a přebudovali jsme náš výrobní sortiment pro lepší časy. Teď jsme zavaleni novými objednávkami a často máme potíže se s nimi vyrovnat jak znovu a znovu přicházejí.”

Začlenění pily do výrobní linky mělo velký vliv na jejich schopnost proplout úskalími těch časů. “Pila Wood-Mizer nám otevřela svět příležitostí. Přinesla větší cenovou konkurenční schopnost, protože jsme se už nemuseli spoléhat na okolní pily při výrobě dřeva pro nás. To zvýšilo naší nezávislost a schopnost pružného přizpůsobování.”

Tím že mají LT20 v místě, jim umožnilo rozhodovat, jaké dřevo řezat podle druhu výrobků, na které byly objednávky. Po léta pokračovali ve zpestřování své nabídky výrobků: nejen lžic, ale také dřevěných táců, talířů, prkének na krájení, velkého kuchyňského náčiní a dekoračních věcí i figurín. Skoro všechny jejich výrobky jsou vyráběny ručně  – mísy se točí na soustruhu a výrobky jsou ručně zdobeny a malovány a pak napuštěny. Protože řada jejich výrobků se používá na jídlo, používají na napuštění pouze přírodní oleje.

S rozšířením o tolik nových výrobků se volba správného druhu dřeva stala naprosto zásadní.

“Používáme řadu různých druhů dřeva,” říká Noris. “Buk, třešeň, olši, javor, jasan i ořech. Kmeny přicházejí ze Švýcarska nebo z horských údolí kolem nás.”

“Pila Wood-Mizer byla podstatnou součástí zlepšení naší výroby a umožňuje nám maximální přizpůsobení účelu a schopnost řezat prkna přesných rozměrů jaké potřebujeme. Je to velice efektivní stroj, který úplně změnil způsob naší práce.”

www.fraperlegno.it

Autor: Martina Valentini, GreenPress Environmedia
Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat