• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Obnova zachráněným dřevem po nejhorším lesním požáru v Jižní Africe

3. října 2018

Obnova zachráněným dřevem po nejhorším lesním požáru v Jižní Africe

V červnu 2017 vlivem neobvykle suchého léta se v oblasti kolem jihoafrické vesnice Knysna rychle rozšířil zničující požár.  Oheň zahubil sedm lidí a zničil přes 1 000 domů a podniků a zanechal nejméně 10 000 obyvatel bez přístřeší.

Daniel Hennessey, majitel Timber Village Furniture Manufacturers (Výroba nábytku) v obci Knysna, byl mezi postiženými tímto požárem.
“Stalo se to 6. června asi od 10 do 16 hodin odpoledne,” vzpomíná Daniel. “Byl velký vítr. Požár začal v časných ranních hodinách předešlého rána a šířil se, a my si mysleli, že to dobře dopadne, protože nepřeskočil lagunu. Nakonec řeku přeskočil a celý tenhle koridor zachvátil plamen.”

Obec Knysna a okolní oblast je známa pro své bohaté zdroje dřeva a původní Tsitsikamma Forest (Národní park), je místo světového přírodního dědictví. Velké plochy komerčních borovicových lesů se nacházejí po celém jižním cípu pobřeží kde leží Knysna i Plettenberg Bay.

Kvůli tomuto velkému prostoru rychle hořícího lesa a silnému větru přes 90km/hod. se požár šířil rekordní rychlostí. “Žár přesahoval 2 000 stupňů,” říká Daniel. “Roztavil okna mého auta.”
Hrozná spoušť zanechala ve vesnici pocity beznaděje, ale Daniel a jeho tým se naděje nevzdávali. Příští ráno vyrazila firma Timber Village odklízet stromy a trosky nahromaděné během ohně.

Během pár týdnů se začala Timber Village obnovovat. Se zbrusu novou pilou Wood-Mizer LT20B a s nadšenou partou pracovníků Daniel a jeho společenství spustilo projekt, který měl přinést život zpět do jejich podnikání a do jejich vesnice.“Cílem tohoto projektu bylo pomoci lidem řezat dřevo a použít je k obnově domů,” vysvětluje Daniel. “Je to komunitní projekt, se kterým získáváme zkušenosti a pokoušíme se pozvednout náladu lidí.”

Jedna z vůbec prvních pil kdy prodaných firmou Wood-Mizer Africa se před léty dostala do Knysny. Úzké vztahy Wood-Mizer udržované s obcí Knysna umožnily, že se Wood-Mizer Africa připojila k záchrannému úsilí, které tu po požáru povstalo.Daniel vysvětluje, že v současnosti je pila Wood-Mizer využívána k obnově infrastruktury v komunitě. Po jejím skončení bude pak pila fungovat jako součást zpracování dřeva, školení a rozvoje zařízení malého podnikání nazvaného Knysna Timber Village. Prostřednictvím tohoto projektu se Timber Village snaží vnést novou naději do života všech členů komunity.

Etienne Nagel, zástupce Wood-Mizer Africa, Daniela a projekt Timber Village podporuje. “Naším cílem je zlepšit život lidem napříč Afrikou a to má svůj význam,” říká. “Věříme, že je pro firmu velice důležité být nejen výrobcem pilařské techniky, ale skutečně se podílet na změnách kvality života lidí.”

Wood-Mizer, spolu s charitami po celé Jižní Africe, dotoval dodávky v nouzi, potraviny, první pomoc, vodu a věnoval svůj čas na pomoc občanům znovu obnovit jejich plnohodnotný život. Zničená komunita musí být znovu proměněna na místo kde žije naděje.
Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat