• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Proč místní dřevo?

1. března 2019

Proč místní dřevo?

Manažer pily "Skotské dřevo - Scottish Wood" vysvětluje proč zpracovávají dříví, které vyrostlo ve Skotsku.

V Dunfermline, malé vesnici severně od Edinburghu, pracuje firma Scottish Wood  už více než  20 let. Tohle je sociální podnik – charita, která pilu vlastní a zásobuje místní stavitele lokálně rostoucím dřevem.

“Řežeme tvrdé dřevo a také modřín a jedli, které zde ve Skotsku vyrostly,” říká Jim Birly z firmy Scottish Wood.

Proč místní dřevo?

Jim poznamenává, že poptávka po místním dřevu stoupá. Jeho zákazníci nyní více berou v úvahu důležitost podpory místních podnikatelů a životního prostředí a dávají to najevo při volbě kde dřevo nakoupit.

“Lidé si nyní uvědomují, že koupí dřeva ve skutečnosti přispívají lesní krajině. To znamená, že se dřevo využije a že mezera v lese se znovu zaplní dalšími stromy,” říká. “Jsou rádi, že přispívají místnímu trhu a průmyslu.”

“Původně jsme začínali úplně bez pily. Říkali jsme si pila, ale ve skutečnosti jsme měli jen sušárnu a řetězovou pilu,” vzpomíná Jim. Museli si jednou za měsíc najímat mobilní pilu, aby pořezali svou skládku. Zabralo to spoustu času a bylo to nevýhodné. Takže brzy bylo jasné, že potřebují vlastní pilu.

“Začínali jsme s pilou Wood-Mizer LT25 a pak jsme postoupili k LT40, ty jsme měli postupně dvě nebo tři. V současnosti provozujeme LT70 a novou LT70 Remote” vysvětluje Jim.

Linka LT70 Remote poskytuje několik podstatných vlastností zlepšujících produktivitu vlastní pily.

“Linka obsahuje plošinu na kmeny, pilu LT70, dopravník a dopravní stůl. Tato jednotka zajišťuje vysoce produktivní řezání,” říká.

Dalším důležitým faktorem v jejich úsilí je, že zvolili pilařské zařízení Wood-Mizer s tenkým zářezem, které zvyšuje výtěžnost z jejich kmenů.

“Průmysl měkkého dřeva pracuje s poměrně nízkou výtěžností. Může být i jen 50%,” vysvětluje Jim. “My máme mnohem vyšší výtěžnost. Odhaduji, že ji máme pravděpodobně vyšší než 75% procent. Máme dobrý pocit, že využíváme místní zdroje udržitelným způsobem, pracujeme s krásným materiálem a s milými lidmi,” říká Jim.

Titulky k tomuto videu jsou k dispozici anglicky, francouzsky, polsky, rusky a španělsky. Pro volbu jazyka titulků klikněte na tlačítko CC na video přehrávači!


Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat