• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

31. května 2018

Zajímavý projekt z Finska: velká dřevěná sauna na ostrově v Helsinkách

Díky pile Wood-Mizer s prodlouženým ložem dostala finská dřevozpracující firma zakázku a investiční dotaci a účastnila se stavby velké dřevěné sauny na ostrově Suomenlinna.

Firma Hirsityö se věnuje podnikání ve středním Finsku. Vlastníci firmy Martti, Ilkka a Johannes Heikkilä pokračují ve stopách svého otce Erkkiho, který firmu založil v roce 1995. Jejich podnikání pokračuje v rychlém růstu, v roce 2016 dosáhli čtyřikrát vyššího obratu. Jejich klientela je z celého Finska a každý projekt je povahy ruční řemeslné práce, patří sem letní chatky, domky, stodoly či stáje atd. Nedávno firma Hirsityö Heikkilä iniciovala svůj dosud největší a nejnáročnější projekt—dodávku dřeva a stavbu nosné konstrukce sauny o skoro 200 m2.

Sauna byla postavena na ostrově Suomenlinna a je teď jednou z charakteristických znaků nynějšího trendu veřejných saun v Helsinkách. Hlavní architekt nové sauny je v zemi i mezinárodně oceňovaný Anssi Lassila. V jeho plánu obsahuje budova sauny dva oddělené prostory: jeden pro muže a jeden pro ženy, do každého se vejde asi 20 lidí. Umývárny jsou umístěny níže a horní úroveň je vlastní sauna s překrásným výhledem na moře.
    
Na podzim roku 2015 Johannes Heikkilä podal na tento zajímavý projekt cenovou nabídku.  O několik dní později byla firma Hirsityö Heikkilä vybrána jako dodavatel konstrukce Suomenlinna sauny. Začali vyhledávat dokonalé kmeny ke zpracování. Bylo nakoupeno celkem 166 m3 dřeva a nejdelší kusy měřily  10 m. Dřevo bylo řezáno na tloušťku 180 mm a pak uloženo do místní sušárny, kde zůstalo měsíc. Skutečné stavební práce začaly nejprve vytvořením repliky skutečných konečných základů (20 x 8,5 m). Později, v březnu 2016, začala vlastní ruční výroba trámů a rohových spojů konstrukce. Celá sauna byla hotová v květnu. Více než 220 m2 vnitřních stěn bylo tesáno ručně. Poté byly trámy označeny a sejmuty pro transport na ostrov Suomenlinna. Následovalo konečné znovuvztyčení, vyřezání otvorů a další práce konající se přímo na místě na ostrově.

Se svou pilou Wood-Mizer LT40ME15SAH3 a prodloužením lože 7.2 m, byli stavitelé firmy Hirsityö Heikkilä schopni manipulovat s objemnými kmeny potřebnými pro projekt sauny. S tradiční kotoučovou pilou by nebylo možné projekt uskutečnit.
    
“Použitím pásové pily získáme kvalitu řezání a můžeme řezat kmeny o průměru až 1 m a dlouhé 14 m,” vysvětluje Johannes. “To že jsme schopni mít vlastní zařízení a sami si nařezat materiál pro projekty, nám práci usnadňuje.”
    
Mít pásovou pilu bylo pro projekt sauny podstatné kvůli tomu, aby na ni program rozvoje místního životního prostředí poskytl firmě Hirsityö Heikkilä dotaci.

“Toto financování znamená pro podnikatele snadnější rozhodování o investici,” říká Johannes. “Využili jsme doposud tento program financování několikrát v našem rozvíjejícím se podnikání.”
    
Johannes a jeho bratři pokračují v účasti na odvážných projektech a přinášejí své společnosti dechberoucí dřevěná díla.

Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat