• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Americká rodinná firma vyrábějící palety přebudovaná s inovačními průmyslovými pilami Wood-Mizer WM4000

25. července 2017

Americká rodinná firma vyrábějící palety přebudovaná s inovačními průmyslovými pilami Wood-Mizer WM4000

Výrobou palet skoro 40 let vyrostla firma Coomer & Sons Sawmill, založená v Indianě, z malého „garážového“ počátečního provozu do velkého podniku vyrábějícího tisíce palet denně. Rodinná firma za ta léta pracovala s nejrůznějším výrobním zařízením, ale dnes provozuje tři průmyslové pily Wood-Mizer WM4000 s tenkým zářezem a dvě vícehlavé horizontální následné pily pro prvotní a další pořez kmenů na součásti palet. V průběhu své historie zůstala firma Coomer & Sons úspěšná navzdory ekonomickým obtížím a nešťastné tragedii rozvíjením solidního podnikatelského modelu, péčí o své zaměstnance a poskytováním prvotřídních služeb.
Tři pily Wood-Mizer WM4000 pořežou denně až 18,000 stop prken.

Historie a růst
Firmu Coomer & Sons Sawmill založil Charles Coomer v roce 1978, vlastní ji rodina a provozuje podnikání, které započalo v garáži ve Frankfortu ve státě Indiana se čtyřmi zaměstnanci vyrábějícími ručně přibližně 75 palet každý den. Během osmdesátých a devadesátých let firma Coomer & Sons rychle rostla, přestěhovala se do větších budov a instalovala automatické výrobní zařízení, aby udržela krok s poptávkou po svých výrobcích. V tomto období růstu rozvinula firma těsné pracovní vztahy s blízkou centrálou Wood-Mizer v Indianapolis, jen 45 mil na jih od Frankfortu. Rodina Coomerových vlastnila pily Wood-Mizer velice dlouho, již od rozběhu první vícehlavé následné pily počátkem devadesátých let. Firma Coomer & Sons se také stala cenným partnerem při testování prototypů zařízení a pilových pásů Wood-Mizer.

V roce 2007 přešlo podnikání do nových rukou, když zakladatel Charles Coomer zemřel. Jeho syn Jeff firmu převzal a stal se jejím prezidentem právě před příchodem ekonomických svízelů. Během těchto časů nepřejících podnikání, zůstala firma Coomer & Sons v zisku nabízením použitých palet těm, kdo se pokoušeli ušetřit peníze kde se dalo. “Když to bylo s ekonomikou špatné, vrhli jsme se na použité palety a během roku jsme byli v plném zápřahu a prodávali milion a půl palet za rok,” říká prezident Jeff Coomer. “Růst byl tak rychlý, protože v těch časech chtěl každý použité palety místo nových, aby ušetřil peníze.” Obměnou podnikání rozvinula firma Coomer & Sons úspěšný model dodáváním nových i použitých palet nejrůznějším globálním zákazníkům přepravujícím automobilové filtry, plasty, recyklovatelný materiál, pneumatiky atd. Kombinace obchodních cyklů jednotlivých průmyslových klientů poskytla stálou poptávku tak, že odpadly velké výpadky ve výrobě. Navíc k novým a použitým paletám, poskytuje dnes firma Coomer & Sons speciálně tepelně zpracované palety pro mezinárodní přepravu a doplňuje svou výrobu palet nabídkou vedlejších produktů jako je mulčovací materiál a palivové dřevo z odpadového materiálu.
Následná pila Wood-Mizer HR1000 se čtyřmi hlavami dělí hranoly na prkna plošiny a podélníky.

Úspěšnost rodinného podnikání pokračovala do června 2014, kdy firma Coomer & Sons zažila tragický požár, který do základů zničil jejich budovy a výrobní zařízení. I když nebyl nikdo zraněn, podnikání zaznamenalo velké ztráty. V době požáru využívala firma pro výrobu palet kotoučovou pilu a dva starší modely průmyslových pil Wood-Mizer. Toto uspořádání bylo efektivní pro výrobu v objemu 1,500 kusů denně, ale Jeff věděl, že existuje prostor pro zlepšení. Naštěstí zakoupil šest měsíců předtím budovu a rozhodl se začít budovat rodinný byznys na novém místě. V průběhu zbytku roku nainstalovali v Coomer & Sons tři průmyslové pily Wood-Mizer WM4000, zelený řetězový dopravník a průmyslovou pilu HR1000, aby rozběhli znovu výrobu. “Rozhodli jsme se nahradit kotoučovou pilu, což byla myslím moudrá volba, protože nyní když máme tyto tři pily [WM4000] už dva roky, vidíme výsledek v menším odpadu, méně pilinách a větším zisku na lince,” říká Jeff. Dnes firma Coomer & Sons řeže každý den až 18,000 stop prken z dubu, jasanu, platanu, ořechu, javoru, břesťovce a amerického topolu, aby vyrobili denně více než 3,000 palet – dvojnásobné množství palet, které vyráběli s dřívějším zařízením. Firma pokračuje v růstu své výroby, plánuje přidat průmyslovou pilu Wood-Mizer WM1000 ještě do konce letošního roku. Pila WM1000 umožní firmě řezat velké kmeny o průměru až 67”.
Coomer & Sons zvolila průmyslové pily Wood-Mizer WM4000 pro zlepšení efektivnosti, větší výtěžnost a zisk pro své úspěšné podnikání, které odolalo obtížím i tragedii.

Výroba palet
Nejprve je z kmenů odstraněna kůra, pak jsou dopraveny do hlavní budovy ke zpracování. Jakmile jsou kmeny na místě, projdou jednou ze tří průmyslových pil WM4000 pro prvotní pořez a jsou podávány na jeden dopravník vedoucí k zelenému řetězu. Dále jsou na hranolech omítnuty hrany a materiál nařezán na délku příčnými pilami. Hranoly pak projdou jednou ze dvou vícehlavých pil k rozřezání na prkna a podélníky před konečnou montáží na palety automatickým sbíjecím strojem. Hotové palety jsou buď expedovány ten samý den nebo uloženy v našem závodě o ploše 88,000 čtverečných stop.

Pilař prvotní pily Troy Shimmel pracuje u firmy posledních 15 let a říká, že na WM4000 je prostě “radost dělat”. Ve srovnání se staršími modely pil Wood-Mizer, říká Troy, řežou pily WM4000 kmeny mnohem rychleji a připomíná zlepšené funkce manipulace s kmenem. “Mohu řezat větší kmeny a obraceč kmene je dvojitý,” říká Troy. “Jsou tu tři dorazy místo dvou, což pomáhá udržet kmen na loži pily.” Jeff říká, že pily WM4000 jsou integrální částí výroby palet a vyzdvihuje počítačové Pracovní nastavení, které poskytuje přesnost a efektivnost při pořezu kmene. “WM4000 je fantastický stroj,” říká Jeff. “Myslím, že Wood-Mizer dokázal, že lze z méně materiálu udělat lepší pilu, robustnější, masivnější neznamená vždycky lepší. Jednoduchost zařízení Wood-Mizer, to je na tom skutečně to krásné.”
Nový pilový pás Wood-Mizer Vortex odstraňuje piliny z řezu a minimalizuje potřebu odstraňování prachu po zpracování.

Ve firmě Coomer & Sons osazují své pily pilovými pásy Wood-Mizer a mají svou vlastní ostřičku a šrankovník. Jeff říká, že tím že mají své vlastní zařízení na ůdržbu pásů doma, šetří peníze za posílání a jsou schopni naostřit pásy až čtyřikrát, než potřebují nový pás. “Když dostanu pilový pás od Wood-Mizer, mohu s ním nařezat spoustu materiálu, dokonce i když je znovu naostřen dvakrát nebo třikrát,” říká Troy. Firma Coomer & Sons byla jedním z míst, kde se pro Wood-Mizer testoval nový pilový pás Vortex pro pily i následné pily. Nově vymyšlený profil pásu je navržen k odstraňování pilin při řezání, aby se minimalizovala nebo úplně eliminovala potřeba piliny po zpracování dřeva odstraňovat. “Pilový pás Vortex odstraní 98 až 99% prachu, to je velice působivé množství ve srovnání s typickým pilovým pásem,” říká Jeff. “Obchodujeme hodně s firmami vyrábějícími filtry, když je na paletách prach, dostává se i do filtrů a to je pak velký problém. Našim cílem je dostat pryč 100% prachu, pokud bychom to neudělali, nebudeme mít zákazníka.” V současnosti Coomer & Sons přijímá řadu opatření pro zajištění bezprašných palet pro své klienty včetně použití odprašovacího stroje a ometání konečného výrobku po montáži. Použití pásu Vortex může zmenšit práci a čas spojený s odstraněním prachu a pilin z konečného výrobku.

S ověřenou schopností přizpůsobit se měnícím časům, si firma Coomer & Sons dobře stojí co se týče pokračování úspěchu, ať se stane cokoli. “V paletovém byznysu může kdokoli dělat a prodávat palety, já myslím že prodáváme službu,” říká Jeff. “Pokud jdete s dobou a věnujete se téhle službě s plným nasazením, zákazníky si udržíte. Naše služby jsou vynikající a nenajdete náhradu.”

Autor:  Chase Warner


Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

ZPRÁVY


ZPRÁVY

ČLÁNKY

ČASOPIS


NAVÁZAT SPOJENÍ S WOOD-MIZER

  

 

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat