• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Dům snů? Ale ovšem, postavený ze dřeva

17. dubna 2016

Dům snů? Ale ovšem, postavený ze dřeva

Rodina Kučerových z obce Málkov, okres Chomutov, úspěšně rozvíjí pilařskou činnost, pomáhá lidem stavět domky jejich snů.
Pan Jiří Kučera pracuje v oboru řadu let. Společně se svou manželkou Adrianou vlastní firmu "Pila Chomutov", kde jsou od roku 2002 v provozu pásové pily firmy Wood-Mizer. 

"Poprvé jsem viděl tuhle techniku na výstavě v Brně a líbilo se mi jak to zařízení kmeny řeže – říká pan Kučera. – Takže jsem zvážil výhody a nadějné vyhlídky a objednal dvě pily LT40".

Od té doby rodinný podnik Kučerů rostl a rozvíjel se, a o pět let později, v roce 2007 své pily  LT40 prodali a koupili nové modernější pásové pily LT40ME15SAH.


"Wood-Mizer jde stále kupředu. Konstruktéři neustále pracují na inovacích. Technický pokrok přináší nové změny v  konstrukci a  pokud chcete být na konkurence schopné úrovni s jinými pilařskými podniky, je lépe používat moderní zařízení", - vysvětluje Miroslav Greill, ředitel firmy Wood-Mizer CZ s.r.o. v České republice.

Jiří Kučera s ním naprosto souhlasí.

"Poprvé byly všechny naše nové pily LT40 vybaveny "Pracovním nastavením" (setworks). To usnadňuje práci operátorům: není třeba si pamatovat tloušťku prkna; není třeba v duchu počítat.

Pracovní nastavení dokáže i pracovat v programovatelném řezném režimu.

Objednali jsme pily s prodlouženým ložem a jsme teď schopni řezat kmeny dlouhé až 14,5 m", říká pan Kučera.

Po tak dlouhém řezivu je poptávka, protože Pila Chomutov našla docela zajímavou mezeru na trhu – stavbu dřevěných domků a chat.

"Vyrábíme různé věci – stěnové nosníky, oplocení, besídky, lavice. Ale hlavně dřevěné domky. Lidé za námi obvykle přicházejí s vlastním architektonickým návrhem. Máme velice dobré zkušenosti se stavbou nosné konstrukce. Proto pozorně projekt zkontrolujeme, vzneseme připomínky, poradíme a pak nařežeme dřevěné prvky domku přesně podle rozměrů a počtů zákazníka", vysvětluje pan Kučera detailně svou práci.

Z 10 pracovníků firmy jsou čtyři vyškoleni k práci na pásové pile Wood-Mizer. Další tři s Jiřím Kučerou jako šéfem provádějí konečnou montáž domků.


"Kvalita řezání je pro nás klíčová. Podívejte se na dokonalý povrch tohoto hranolu – po seříznutí pásovou pilou Wood-Mizer, - ukazuje pan Kučera řezivo připravené k dodání a skutečně, tenhle hranol vypadá ideálně hladký povrch, jako by projel hoblovačkou.

"Řezná kvalita závisí hlavně na tom, jak je pilový pás naostřen, - říká Miroslav Greill. - Pan Kučera objednává tuto službu v našem středisku ReSharp v Praze a má vždy dokonale udržované pilové pásy a  v  požadovaném termínu".

"Ano, to je velice užitečné, - potvrzuje pan Kučera. – Moji lidé jsou velice vytíženi vlastní výrobou a je tedy pro mě snazší objednat a zaplatit službu ReSharp než provádět vlastní ostření a zaměstnávat dalšího zaměstnance. Prostě pošlu každých 10 dní poštou 40 pilových pásů a za 3 dny je dostanu zpátky naostřené rozvedené, připravené k řezání. Co se týče nástrojů, jsem absolutně spokojený".

Pila Chomutov měla největší počet objednávek v letech 2007-2009, kdy řezala kolem 2.400 kubíků ročně, noví zákazníci přijížděli pro řezivo i ze vzdálenosti 100 km. V roce 2012 nařezali 1.900 kubíků borovice, smrku a modřínu.

"Minulé léto jsem byl v jednom kole při instalaci domků, skoro bez volných víkendů: pracoval jsem i o 13 sobotách a 11 nedělích", říká pan Kučera.

Samozřejmě taková tvrdá práce je možná jen s takovými lidmi, kteří mají své povolání rádi.

"Ach ano, - přikyvuje Adriana Kučerová, - vymýšleli jsme svůj vlastní dům a dělali projekt více než dva roky a pak další čtyři roky stavěli".


Výsledkem je krásný rodinný dům Kučerových v horách. Plocha 600 metrů čtverečních, tři podlaží se sklepem a podkrovím. Je to nádherné místo pro celou rodinu, zvláště pro děti.

Jiří a Adriana mají sedmnáctiletého syna, který je mechanik; šestnáctiletou dceru, budoucí kadeřnici a desetiletého školáka.
Na dvoře pily, kde jsou složeny kmeny a hotové řezivo, nás pan Kučera upozorňuje na prkna, která mají ve své struktuře i vady.

"Obvykle je takové dřevo odpad, ale existuje levný způsob jak proměnit tento kaz v přednost a vyrobit z tohoto prkna něco zvláštního", míní pan Kučera.

Taková prkna vysuší, očistí a dále opracovává jejich povrch popelem. Následkem toho získá povrch skvělou platinovou barvu a komplikovaný vzor namísto předchozí vady, což změní toto prkno v jedinečný dekorativní prvek, například pro starožitnou lavici nebo stůl.

S takovým tvůrčím přístupem k hodnotnému přírodnímu materiálu, a rovněž s možnostmi, které nabízí technologie firmy Wood-Mizer, má "Pila Chomutov" vždy zákazníky a její vlastníci si to užívají, nejen z finančního hlediska, ale také proto, že pomáhají lidem stavět domovy jejich snů.

Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

ZPRÁVY


ZPRÁVY

ČLÁNKY

ČASOPIS


NAVÁZAT SPOJENÍ S WOOD-MIZER

  

 

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat