• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Když se představivost dá dohromady se dřevem

25. listopadu 2016

Když se představivost dá dohromady se dřevem

Velký ruský spisovatel Lev Tolstoj řekl, že všechny šťastné rodiny se podobají jedna druhé. Ale dnes jsme potkali polskou rodinu, která, zdá se, nalezla jedinečný recept na štěstí.

Nedaleko od polského města Kolo, které dobře znají pilaři z celého světa kvůli tomu, že se zde vyrábějí pásové pily Wood-Mizer, - a velice blízko odtud je úžasné místo, které patří polské rodině Matusiakových.

Překrásný dům, jak ze stránek knihy pohádek, obklopen zahradou s dřevěnými altány a místy ke grilování,  nedaleko zurčí říčka, prostě idylická atmosféra klidu a pokoje.

Tohle je kouzelné místo vytvořené Jerzym a Marií Matusiakovými.


"Když mi bylo 17, nastoupil jsem jako nováček do velké nábytkářské firmy “Jednosc” a pracoval tam 13 let. Zvládl jsem taje nábytkářského řemesla a zamiloval jsem si práci se dřevem, tímhle nádherným přírodním materiálem,"- říká  Jerzy Matusiak.

V roce 1989 založili Matusiakovi svoji rodinnou firmu, a samozřejmě začali pracovat se dřevem.

"Začali jsme, můžeme říci, s holým pozemkem, od píky" - říká Jerzy.

Jednou přijel k nim domů technik Wood-Mizer. Zkontroloval jejich doma dělanou pilu, pohovořil s majiteli a poradil jak pečovat o pilové listy. Pak odjel.

Jerzy a Maria Matusiakovi

"Za tři hodiny nám volali z továrny Wood-Mizer s neobvyklým návrhem – co kdybyste si vzali jednu z pil Wood-Mizer na zkušební provoz?" - říká Jerzy.

V první chvíli s tím nechtěl nic mít – měli jsme dost práce s vlastní pilou, ale jeho manželka, paní Maria, jej přemluvila.

"Řekla jsem, zkusme to, nebude to přece problém" - říká Maria Matusiaková.

A tak se v roce 2004 v dílně, která je přímo za jejich domem objevila elektrická pila LT15.


Hlavní výhodou tohoto stroje je úžasná jednoduchost: lože sestává ze segmentů, a pila pana Matusiaka může řezat kmeny dlouhé až 12 metrů. Řezná hlava se dvěma koly nesoucími pilový pás se pohybuje po vedení lože a řeže kmeny na prkna – jedno prkno při jednom průchodu. Obsluha nemusí složitě přestavovat pilu, jestliže chce řezat prkna různých rozměrů – jednoduše nastaví řeznou hlavu do správné výšky pro seříznutí prkna požadované tloušťky.

"Testovali jsme tuto pilu v průběhu tří let. Inženýři Wood-Mizer zde strávili spoustu hodin a většinu zlepšení konstrukce LT15 poprvé vyzkoušeli na našem dvoře"- směje se Jerzy Matusiak.

Protože tato pila byla uvedena na trh v roce 1997, vyrobila firma více než 10.000 strojů LT15, a krok za krokem získávaly nové vlastnosti, které se postupně stávaly standardem. Třeba elektronické zařízení Setworks (Automatické pracovní nastavení požadovaného rozměru, včetně řezného programu), které automaticky nastavuje tloušťku prkna a elektricky pohybuje řeznou hlavou nahoru/dolů. Nebo přídavná zařízení jako je motorický posuv do řezu a předřez.

"Pila LT15 je absolutně bezporuchová, pracuje jako hodinky. Během celé doby provozu neměla žádnou opravu, žádné vážné poškození a to opravdu hodně řežeme"- říká Jerzy.

Relativně malá pila LT15 zpracuje kolem 1700m3 dřeva ročně

Takže po třech letech testování se rozhodl tento stroj od Wood-Mizer koupit.

V současné době obsluhují pilu dva synové. Prostřední Rafal, 32 let a mladší Karol, 28 let. Řežou denně 5-7 m3 během 10 hodinové pracovní doby.

Nejstarší syn, 33 letý Pawel, pracuje také se dřevem.

"Má talent a představivost a vyrábí dokonalá schodiště" – říká s hrdostí Pawlova matka o synovi.

U Matusiaků mají dva učně a celkem od roku 1989 více než 50 žáků prošlo praxí v jejich firmě a většina z nich pokračuje v práci se dřevem.

Teď během letních měsíců vyrábí tvarované prvky pro střechy a v zimě dělají unikátní výrobky – krmítka pro ptáky, kotce na králíky, psí boudy. Všechny tyto výrobky – sestavené a natřené – se exportují do Holandska, Anglie a Německa. Matusiakovi vyrábějí speciální stojany pro obchody, které se snadno přepravují. Jsou to stojany pro vystavení široké škály výrobků – ptačích budek, krmítek pro sýkorky, kam můžete zavěsit jablko nebo plátek slaniny, misek na pití pro ptáky.

"I když pila LT15 vypadá jako malý stroj, řežeme 1700 kubíků za rok – pro naši vlastní potřebu i na zakázku" - říká Jerzy.


V létě se pokouší nařezat trochu více – připravit materiál pro zimu. Sušárna dřeva, kterou Jerzy sám postavil, pomáhá udržovat vysokou kvalitu prken a nějaké dřevo se impregnuje.

"Minulý rok jsme dělali 2 miliony dřevěných šindelů. Tento rok sezóna právě začíná, ale už máme objednávky na 500.000 kusů".

I Maria Matusiak pracuje se dřevem.

"V truhlářské dílně se jí nikdo nevyrovná. Když pracuje se dřevem – umí zpracovat 1000 položek za hodinu," – obdivuje Jerzy svou ženu.

Když se zeptám jak tráví rodina volný čas, všichni se smějí:

"Podívejte se do zahrady – to je skutečné letovisko. Náš dům je pro nás nejlepším místem na světě. "

Tři domy pro své syny postavili v sousedství.

"Vstáváme kolem půl osmé, posnídáme a začneme pracovat – každý má co dělat v naší rodinné firmě."

A je jasné, že jsou skutečně jako jejich podnikání, nikdy je neunaví a nikdy je nebude nudit.

Přesto, někdy zajde Jerzy na ryby. A osud se na něj zase usmál: hnědouhelný důl, který byl poblíž, se rekultivuje a brzy se tam objeví jezero – dobré místo pro rybaření.

Ve svých čtyřiapadesáti se Jerzy spokojeně usmívá a cítí se skutečně šťastný. Takže možná se velký ruský spisovatel Lev Tolstoj mýlil, když věřil, že štěstí naděluje všem rodinám stejně. Jak můžete vidět, štěstí dělají jedineční lidé.

Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

ZPRÁVY


ZPRÁVY

ČLÁNKY

ČASOPIS


NAVÁZAT SPOJENÍ S WOOD-MIZER

  

 

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat