• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Neobvyklý nápad pro Wood-Mizer: modulární chatky v lese

17. března 2017

Neobvyklý nápad pro Wood-Mizer: modulární chatky v lese

Aby rentabilně spravovali své lesy, tým tesařů - welšského otce a syna, vyvinula stavebnicové chatky stavěné ze dřeva jejich vlastních stromů, aby tak demonstrovali, jak přemýšlivé spravování lesa podporuje inovativní způsoby rentabilního uchování lesů.

Co John a Leigh Price se svými lesy dělají? Jejich firma a 10 akrů welšského lesa poblíž Builth Wells není jen místo jejich podnikání, je to také místo, kde se konají kurzy o správě lesa, konference, školní exkurze a brzy tam budou moci lidé strávit dovolenou v ‘okouzlujících’ chatkách usazených po celém lese. John a Leigh řídí projekty stavby domů a renovace ze své dílny; poslední práce se týkaly i rekonstrukce hradu Windsor.

Po 25 letech tesařské práce založil John Price v roce 2000 firmu Smithfield Joinery, jeho syn Leigh se přidal po skončení vojenské služby. Před sedmi lety zrealizovali plán správy lesa pro jejich výměru svých lesů. Chtěli, aby les byl schopen fungovat – aby byl krásný a užitečný současně. Provést to vyžadovalo přemýšlet o jeho budoucnosti, jak by měl být využíván a jak jej udržovat.

Předchozí vlastníci pokáceli všechny duby a ponechali jehličnany, a tak John a Leigh spolupracovali s odborníky, aby vytvořili strategii nového osázení, která znamenala ponechání poloviny jehličnanů a mezi ně vysázení domácích druhů.

“Větší jehličnaté stromy stínily menší stromky, chránily jej před větrem a tak rostly velice rychle,” říká Leigh.

Začátek projektu Modulog
Když přemýšleli o tom, jak využít přírodní krásu lesa nějakým ziskovým způsobem, rozhodli se rozmístit malé chatky podél lesních cest a pronajímat je.

“Chtěli jsme něco, co by splynulo s lesem,” vzpomíná Leigh.“ A chtěli jsme použít ‘odpadový’ materiál z naší pily. ”Místo toho, aby chatky nakoupili, vytvořili svůj vlastní návrh unikátních ‘fantastických’ modulů, pro ty kdo chtěji kempovat s trochu jinačím ‘kouzlem’ než obvykle.

S architektem navrhli vlastní jedinečné okouzlující moduly tak, aby byly odolné a univerzální pro nejrůznější použití jako zahradní domky, letní chatky, spisovatelské ateliéry, rybářské chýše atd. A jejich nový podnikatelský záměr – moduLog – začal.

Návrh
“Je to stavěné tak, aby to vydrželo 20 – 30 let bez jakéhokoli dalšího zásahu,” vysvětluje Leigh.“ Všechno se dělá podle stavebních norem. Takže dostanete solidní stavbu, která vydrží a lze ji využívat za každého počasí.”

Chatky jsou stavebnicové – mohou se různými způsoby kombinovat. Exteriér i interiér se snadno podle zákazníka přizpůsobí, i když jádro konstrukce zůstane stejné. Vnitřní zařízení se promění na postele s úložným prostorem. Vybavení kuchyně umožňuje vaření uvnitř a je mobilní pro vaření venku, když je hezky. Energii lze připojit nebo lze dodat modul se solárním zařízením, které poskytne dostatek energie pro televizi, počítač a základní elektrickou spotřebu.

Vlněná izolace z místních zdrojů ve stropech, podlaze i stěnách udržuje teplo během zimy a izolace odrážející sluneční paprsky na střeše pomáhá udržovat chládek v létě. Celý exteriér pokrývá ochrana proti hmyzím škůdcům.

“Používáme dřevo, které jsme měli v našem lese,” říká Leigh. Všechny venkovní dřevěné prvky jsou nařezány ze stromů vyrostlých na jejich pozemcích nebo jsou z místních zdrojů– dubové dveře, okenní rámy a obklady z viržinského cedru a douglasky jsou nařezány a zpracovány v dílně.

“Chtěli jsme, aby vnějšek modulu vypadal jako hromada kmenů, takže používáme z kmenů příčný řez,” vysvětluje Leigh.“Máme různé možnosti střechy – z úsečí kmenů, z neomítaných prken a umělé trávy. Máme rádi vzhled kmene, protože obrostou celé mechem a lišejníkem. Lidé se ptají jestli se nedostane dovnitř voda, ale je to jen aby to vypadalo reálně, všechno je zespodu odolné počasí.”

Pilařství a vlastní stavba
“Vybíráme jen pár stromů k pokácení naráz,” říká Leigh.“Osazujeme ty sruby a okouzlující moduly v lese a tak chceme udržet vzhled lesa.”

Jakmile jsou stromy pokáceny, řežou se na pile Wood-Mizer LT40 na přesné rozměry potřebné ke zkompletování projektu. Pila má hydraulická zakládací ramena a funkce pro snadné polohování těžkých kmenů, takže se John může soustředit na řezání prken a hranolů, které potřebuje.

“Pokud víte co děláte, můžete řezat různé velikosti dřeva jaké chcete,” říká Leigh. “Rozhodujete co chcete, dostanete kmen jaký chcete a řežete dřevo jaké chcete. Nakupování již opracovaného dřeva je mnohem dražší než když používáte své vlastní. Ušetříme asi 20% na exteriérovém dřevu a 100% na půlkách kmene, které používáme na střechu když si je nařežeme sami.”

Jelikož pila je na kolech, John a Leigh mohou také vyrazit za prací pořezat dřevo pro zákazníky, kteří mají kmeny u sebe na místě.

Vybavení a úpravy pro zákazníka
Lidé se často ptají na co mohou ty chatky moduLog využít. Leighova standardní odpověď je – “Můžete je využít na cokoli chcete! Můžeme je navrhnout, aby vyhověly vašim potřebám. To se netýká polic, jedna velikost vyhoví všem.” Přes různorodá použití, všechny požadavky se zdají mít na mysli jeden společný cíl – co nejdůvěrnější spojení s přírodou.

“S celým tím prosklením mohou prostě sedět a koukat ven na přírodu,” říká Leigh. “Jedna poslední, kterou jsme dělali, byla pracovna pro spisovatele; sedí uvnitř a píše všechny své knihy.”

Po přijetí prvotního požadavku na cenovou nabídku, se Leigh pustí do práce, aby pro zákazníka upravil a navrhl design pro jeho potřeby, preference a finance.

“Protože je to stavebnicový systém, zákazníci mohou plánovat kolik sekcí budou potřebovat a jestli chtějí velká nebo malá okna,” říká Leigh.

ModuLogs v plné velikosti si lze projít ve firmě a během stádia plánování používá Leigh modely verzí chatek v měřítku, aby předvedl různé možné konfigurace. To zákazníkům pomáhá získat praktický pohled na uspořádání a vidí jak bude finální projekt vypadat.

Jakmile je objekt postaven, je to modulární stavebnice, kterou lze přepravovat jako jednotlivé balíky. Obvykle se hotová moduLog chatka staví na místě, ale menší stavby lze dodat hotové na přepravníku.

Kurzy správy lesa a jejich význam
“Spravování a péče o les jsou velice důležité, zvláště pro nás, protože využíváme spoustu dřeva. Pěstování stromů a péče o ně mnoho nestojí,” říká Leigh. “A přinese finanční odměnu v budoucnosti.”

John a Leigh sestavili tři kurzy, které pokrývají celý proces správy lesa, kácení a zpracování dřeva a stavbu z tohoto dřeva.

“Lidé sem přicházejí a učí se od ‘semene k pile’ a jak dojít k produkčnímu dřevu a pak na co můžete dřevo využít,” říká Leigh. “To byl nápad mého otce předat zkušenosti a znalosti jiným a aby je pak mohli předávat dál.”

“Školy sem vozí děti, takže máme místo kde se mohou děti učit o stromech a jejich pěstování, růstu, kácení a zpracování na pilách a pak vidět hotové věci vyrobené v truhlářské dílně,” říká Leigh. “Je to všechno o předávání znalostí a zkušeností dalším generacím.”

Jacob Mooney

Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

ZPRÁVY


ZPRÁVY

ČLÁNKY

ČASOPIS


NAVÁZAT SPOJENÍ S WOOD-MIZER

  

 

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat