• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Práce s dřevem přináší nové nápady

24. března 2016

Práce s dřevem přináší nové nápady

Chorvatský pilař Goran Margetic vytváří dřevěné výrobky a rozšiřuje své aktivity ve výrobě a exportu. Nyní jeho rodinná firma pracuje na jednu směnu a produkuje dva kamiony 40-50 m3  řeziva a palivového dříví každý den. Vytvoření druhé směny s pilami Wood-Mizer mu pomůže zvýšit produktivitu a zvýšit využití strojní kapacity ze 30-40% na téměř 100% v blízké budoucnosti. Toto nám Goran Margetic řekl v krátkém rozhovoru...  


Wood-Mizer: Jak jste se dřevem začal pracovat?

Goran Margetic: Začal jsem zpracovávat dřevo v roce 2009, se zaměřením na export do Itálie. Předtím jsem 18 let provozoval v Itálii mezinárodní dopravní firmu s 10 kamiony.

Prostřednictvím různých kontaktů a partnerů v Itálii jsem získal informace a uvědomil jsem si, že je tam trvalá poptávka po palivovém dříví, zvláště pro zemědělství.

Nakonec jsem logistickou firmu se všemi kamiony prodal a vrátil jsem se do Chorvatska. Protože v našem domácím regionu Našice ve Slavoniji (Chorvatsko) nebylo příliš výrobců, viděli jsme příležitost pro potenciální růst exportu. Založili jsme tudíž rodinnou firmu MARPES s.r.o.

Inovativní 3D dřevěné stěny jsou nejžádanější výrobky firmy Marpes s.r.o italskými zákazníky. Tento design 3D dřevěných stěn vypadá neobvykle, zabraňuje tepelným ztrátám a poskytuje zvukovou izolaci. Zahradní nábytek je další výrobek z rozšiřujícího se sortimentu firmy Marpes.


Wood-Mizer:
Jaké druhy dřeva zpracováváte a jaké výrobky vyrábíte?

Goran Margetic: Naše společnost se plně zaměřuje na export vlastní produkce. Z naší předchozí činnosti už máme dobré zkušenosti v logistice. Ale teď vyrábíme různé dřevěné výrobky. Především palivové dřevo pro Itálii a navíc rustikální, venkovský zahradní nábytek a houpačky ze starého dubu, také na export.

V předchozích letech jsme rozšířili výrobu 3D dřevěných stěn s hezkým vzhledem, které nabízejí tepelnou a zvukovou izolaci. Používají se k obkládání v kancelářích, obchodních provozovnách, hospůdkách i soukromých domech.

Zakoupením pily Wood-Mizer jsme dále rozšířili naši škálu výrobků o dřevěné prvky, prkna, řezivo atd.


Dřevo připravené k expedici

Wood-Mizer: Proč jste zakoupili právě pilu Wood-Mizer?

Goran Margetic: Dozvěděl jsem se o technologii Wood-Mizer prostřednictvím internetu, zajímali jsme se hlavně o nákladově rentabilní stroj šetřící energii i práci s dobrými možnostmi produktivity. Důležitá věc byla úspora, kterou poskytují úzké pilové pásy a tenký zářez, což překonává jiné výrobce. Starší pily používající příliš výkonné motory a drahé pily a ve výsledku generují vysoké provozní náklady, jsme z našeho výběru vyřadili.

 

Wood-Mizer: Jste s pilou spokojeni? Co je na ní dobré a co špatné?

Goran Margetic: Pila nás dokonale uspokojila a doopravdy si na nic nestěžujeme. Původně jsme zamýšleli pilu využívat k výrobě dřeva pro potřeby naší firmy, ale brzy jsme zjistili, že s pilou Wood-Mizer můžeme vyřídit další různé objednávky, které přicházeli zvenčí.

Zpočátku jsme měli trochu problémy s lámáním pilového pásu. Ale Wood-Mizer nám poslal svého zástupce a ten nás v ostření a údržbě pásu zaškolil. Takže jsme dosáhli dokonalého řezu a prodloužené životnosti pásu.


Pila LT70 Remote s hydraulickou zakládací rampou kmene je jedním z nejproduktivnějších strojů oranžové řady Wood-Mizer

Wood-Mizer: Jaká je produktivita pily?

Goran Margetic:  Zpočátku jsme vyráběli 5-10 m3 za směnu, ale nyní, s rostoucím zkušenostmi a zvláště s pomocí firmy Wood-Mizer při řešení problému s pásy, jsme začali produktivitu zvyšovat, nejprve na 12-13 m3 a v současnosti až 17 m3 s možností zvýšení na 18-20 m3.

 

Wood-Mizer: Kolik lidí zaměstnáváte?

Goran Margetic:  Firma zaměstnává 15 lidí včetně nás. Na pile jsou tři pracovníci v jedné směně. Plánuji druhou směnu během měsíce či dvou kvůli přírůstku objednávek. Moje žena i syn jsou ve firmě zaměstnáni a dcera v současnosti skuduje ekonomii. Doufáme, že v budoucnosti, až dokončí univerzitu, se také připojí k našemu rodinnému byznysu.

 

Operátor ovládá pilu Wood-Mizer dálkově ze samostatně stojícího stanoviště

Wood-Mizer: Jaké pilové pásy používáte?

Goran Margetic: Používáme pásy Wood-Mizer DoubleHard široké 38 mm s profilem 7/34 a 10/30 a udržujeme je ostřičkou Wood-Mizer BMS250 a automatickým šrankovníkem BMT250.

Goran Margetic uprostřed tvorby nového dřevěného výrobku. Pravděpodobně to bude něco mimořádného!

Wood-Mizer:  A budoucí plány?

Goran Margetic: Celá firma v současnosti pracuje se 30-40% kapacity instalovaných strojů. Cílem je zvýšit v budoucnosti využití strojů a přijít s novými výrobky k uspokojení potřeb trhu. Firma je na 100% zaměstnána exportem a v tom budeme pokračovat.

Posledním výrobkem jsou násady pro smetáky. Tudíž vidíme nutnost použít multirip (vícenásobné dělení materiálu) a jelikož už máme pilu Wood-Mizer, zamýšlíme v blízké budoucnosti zakoupit omítačku/mutirip Wood-Mizer. K produkci prken, trámů a palivového dřeva potřebujeme každý den zpracovat dva kamiony kmenů 40-50 m3 za směnu.

Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

ZPRÁVY


ZPRÁVY

ČLÁNKY

ČASOPIS


NAVÁZAT SPOJENÍ S WOOD-MIZER

  

 

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat