• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

16. července 2015

Sám sobě šéfemPavel Kadlec, bývalý řidič autobusu z českého městečka Dačice vzpomíná, jak ho jednou jeho kolegyně překvapila, když řekla, že by potřebovala jít domů dřív, protože musí pomáhat na pile.


"Na jaké pile?" ptal se Pavel, poněkud zmaten z jejích slov.


"Dneska na náš dvůr přijede pila. Bude řezat naše kmeny", vysvětlila žena.


"To bylo poprvé, kdy jsem zjistil, že existují mobilní pily", říká Pavel. A od té chvíle se v jeho životě objevila nová cesta – cesta nezávislého podnikatele, který pracuje sám a jen on je odpovědný za kvalitu svých pracovních výsledků.V roce 2009 koupil Pavel mobilní pásovou pilu Wood-Mizer LT20 s hydraulickým zakládáním kmene, což mu samotnému, bez pomocníka, umožňuje zakládat i velmi těžké, až dvoutunové kmeny, obracet je, zvolit nejlepší polohu kmene pro počáteční řez, vyrovnat jej a bezpečně upnout na loži pomocí centrálního upínání a hydraulických bočních opěr. Pak Pavel zadá na panelu ovládání požadovanou tloušťku prkna, a řezná hlava se bude automaticky nastavovat do správné polohy. Pavel zapne motor, ten roztočí pilový pás na pásovnicích a začne řezat prkna jedno po druhém, přitom bude chodit podél lože pily souběžně s řeznou hlavou. Menší elektromotory pohání pohyb řezné hlavy vpřed/vzad a nahoru/dolů, rychlost posuvu je jemně stavitelná, takže se Pavel nemusí namáhat tlačit řeznou hlavu ručně. Prostě jen drží spínač na panelu ovládání.Hlavní motor na jeho pile LT20 je elektromotor, a to je dost zajímavá věc. Ve skutečnosti vybavuje Wood-Mizer své pily libovolným motorem podle požadavku zákazníka – elektromotorem, dieselovým nebo benzínovým motorem. Na první pohled by bylo logické, že bude pojízdná pila pracovat s diselovým nebo benzínovým motorem. Ale Pavel, bývalý řidič autobusu, který z vlastní zkušenosti věděl, že dieselový motor vyžaduje zvláštní péči a pozornost, se rozhodl, že jeho mobilní pila bude pracovat s elektromotorem 11 kW.


"Za prvé, střídavé elektromotory jsou velice spolehlivé, pracují bez poruchy, nepotřebují vyměňovat filtry, uhlíky, snadno se rozbíhají za jakéhokoli mrazivého počasí. Za druhé, já pracuji pro zákazníky, kteří mají elektrickou přípojku 380V. Tu obvykle dobrý hospodář má. Za třetí, zákazník si sám zaplatí spotřebovanou energii. Za čtvrté, instaluji pilu pro pár dní nebo týdnů v místě zákazníka a tam je obvykle dílna nebo nějaký prostor, kde mohu bezpečně stroj ponechat, protože je hlídaný," říká Pavel.Pila Wood-Mizer v mobilní verzi, to znamená na kolech, je vybavena závěsným zařízením, světly a bezpečnostním rámem potřebné k bezpečnému vlečení pily za autem z místa na místo.


Pavel používá pilové pásy Wood-Mizer řady SilverT
IP. To je nenákladný nástroj, který byl konstruován pro následný pořez, tj. pro řezání čistého dřeva bez kůry. Proto má Pavlova pila speciální zařízení - odkorňovač. To je kotoučová pila, která odstraňuje kůru z kmene přímo v místě, kde o chvíli později vnikne do kmene pilový pás. V těchto podmínkách zůstává pilový pás SilverTIP ostrý a slouží déle.


Pavel využívá výhod služby ReSharp: Wood-Mizer ostří jeho pilové pásy a posílá je poštou. Tak má Pavel více času k práci přímo na pile a ta tím vlastně přináší více peněz.


Udržovat pilu a seřizovat ji k práci je docela jednoduché. Normálně to zabere 15-20 minut na začátku pracovního dne. Důležité je nezapomínat na napnutí pilového pásu na kolech, které se na pile LT20 dělá ručně s kontrolou napnutí manometrem. Když je pás správně napnut, tak jak je doporučeno v příručce, rotuje na pásovnicích ustáleně a nevibruje, výsledkem je dokonale hladký povrch prkna.


Pokud je napnutí pásu slabé, vibrace se dramaticky zvýší a na zadní straně pásu se mohou objevit trhliny. Naopak, když je pás napnut příliš, ložiska kol a kladky se rychle opotřebovávají a pilový pás se může dokonce přetrhnout. Proto Wood-Mizer doporučuje i během krátkých přestávek v práci napnutí pásu uvolnit, aby pilový pás nezůstával na pásovnicích napnut.


Pavel má se všemi těmito detaily velké zkušenosti a jeho zákazníci, většinou tesaři, oceňují vysokou kvalitu výrobků a rádi si jeho služby mobilního pilaře objednávají. Pavlova kniha objednávek je plná na dva měsíce dopředu, což mu dodává sebedůvěru v budoucnost a to je během ekonomické krize neobvyklý pocit.


Pavel má rád samostatnou práci, bez spěchu a honění, s pocitem, že lidé jeho pomoc potřebují a s uspokojením ze skutečnosti, že řezivo, které vyrábí, je skutečně velice dobré. Obvykle řeže kolem 5 kubíků denně, i když, pokud je potřeba, může produktivitu zvýšit: jeho osobní rekord je 15 kubíků nařezaných kmenů, jak sám říká Pavel.


"Za všechny ty roky mě pila Wood-Mizer nenechala nikdy na holičkách," usmívá se Pavel, jako člověk, který udělal správnou volbu a je šťasten z výsledků svého úsilí. Na cestách kolem Dačic můžete často potkat jeho smaragdový Nissan Terrano s jasným nápisem: "Můžeme pořezat vaše dřevo mobilní pásovou pilou."

Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

ZPRÁVY


ZPRÁVY

ČLÁNKY

ČASOPIS


NAVÁZAT SPOJENÍ S WOOD-MIZER

  

 

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat