• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

16. července 2015

Stavební Materiály S HistoriíPísmena HBM v názvu společnosti HBM-Wood znamenají Historic Building Materials, což je v překladu do češtiny "historické stavební materiály". Majitel firmy pan Radek Šindelář zhruba před 15 lety založil podnikání v tomto neobvyklém segmentu trhu a začal prodávat starodávné dřevo.


"Je to o dřevu, které již lidem sloužilo v jejich domech a jiných stavbách, takže toto dřevo je aspoň 100 let staré", říká pan Radek.


V České republice jsou firmy, které se zabývají recyklací materiálu ze starých staveb. Obvykle přizvou partu z HBM-Wood, která se věnuje rozebrání staveb a vytěžení všech dřevěných částí.
"Po nás tam nezůstane kousek dřeva," říká pan Radek.Starobylé dřevo, které je škoda vyhodit na skládku nebo spálit, pak projde procesem třídění, očistění od hřebíků a dalších kovových částí a získá nový život ve vyšperkovaných interiérech. To je optimální způsob ke zlepšení životního prostředí, protože místo toho, aby bylo staré dřevo spáleno, bude mít druhý život, a to znamená, že více živých stromů zůstane v lese a méně skleníkových plynů unikne do atmosféry.


Jak zvýšit přidanou hodnotu?
V roce 2011 si pan Radek spočítal jak zvýšit přidanou hodnotu svých výrobků: místo prodávání starých trámů se rozhodl je řezat na řezivo podle zákaznického rozpisu rozměrů prken a dodávat hotové řezivo.

"Hledal jsem informace na internetu a vybral jsem si technologii pilového pásu. Líbí se mi tento nízkonákladově efektivní způsob jak získat více řeziva z hodnotného materiálu kvůli tenkému zářezu", vysvětluje pan Radek. – Pak přišla otázka – jakou pilu bych měl koupit? Výběr byl mezi českým výrobcem a Wood-Mizer. Když jsem zavolal do Wood-Mizer CZ a hovořil s Miroslavem Greillem, líbil se mi jeho přístup. Předně, okamžitě mi ukázal pilu Wood-Mizer v provozu v jednom závodě nedaleko od mé firmy. A navíc mi nabídl službu ReSharp – ostření a šrankování pilových pásů."


 

Takže se ve výrobě HBM-Wood objevila nová pásová pila LT20 a současně byla vytvořena tři nová pracovní místa.


"Pro nás je nejdůležitější otázkou kvalita řeziva. Staré dřevo je výjimečně suché – a vy je potřebujete řezat přesně, a tloušťka prken po celé délce je jen 1 cm", vysvětluje Radek.


Takže řezání probíhá beze spěchu, asi 3 kubíky denně; kamion se naplní hotovými výrobky během 1-2 měsíců. Kupující jsou hlavně v Itálii. Jsou to firmy, které dělají nábytek a rovněž panely obložení pro ozdobu interiéru."S pilou Wood-Mizer nemáme žádné technické problémy, říká pan Radek. – Dva operátoři se rychle podrobně seznámili s tím jak ovládat, seřizovat a udržovat zařízení. Služba ReSharp od Wood-Mizer přispěla k tomu, že je naše práce stabilnější".

 

 

Služba ReSharp v České republice
V České republice zorganizoval Wood-Mizer dvě střediska ReSharp – v Praze a v Klatovech. Obě dílny provozují vybavení pro ostření a rozvod zubů pilových pásů, stejnou technologii jakou jsou vybaveny výrobní závody v USA a v Polsku. Navíc je tam svářecí stroj IDEAL pro opravu pilového pásu.


Pro udržení optimálního provozu pily Wood-Mizer má HBM-Wood na skladě pilové pásy Wood-Mizer v počtu 3 krabic s 15 pásy v každé. Jednou týdně je zabalena krabice s použitými pásy a odeslána do pražského střediska ReSharp. Za tři dny se pásy vrací zpět připravené k další práci.Marek Greill, šéf ReSharp v Praze, je s operátory pil v kontaktu. Ví jak řezání na pile probíhá a určí jaký parametr šranku je ten správný pro každý druh dřeva. Tento parametr zadává do počítačem řízeného šrankovníku BMT300, který nejprve provede diagnostiku každého zubu a pak pneumatika vyvine tlak k dosažení absolutní přesnosti šranku zubu.


"V HBM-Wood používají pilové pásy SilverTip, ty nejsou drahé, ale velice dobré. Pilové pásy jsou vynikající při řezání starého suchého materiálu. Dřevo pro tyto pásy musí být čisté, bez kůry a nečistot, a to je případ starých trámů".

 


Pila Wood-Mizer se tudíž objevila v dobré společnosti a přispívá k prosperitě české firmy, která sdílí respekt jak k historii, tak k ekologii.

 

Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

ZPRÁVY


ZPRÁVY

ČLÁNKY

ČASOPIS


NAVÁZAT SPOJENÍ S WOOD-MIZER

  

 

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat