Jak získat maximum výkonu pilového pásu - doporučení

Autor: Wood-Mizer, Europe

Řezáním s pilovými pásy Wood-Mizer získáte rovné, stále stejné řezivo; nicméně je tu několik faktorů, kterých si lze povšimnout k dosažení lepšího výkonu. Pravidelná údržba, důležité znalosti správného použití a pozornost během řezání vám pomohou předejít přetržení pilového pásu a snížené kvalitě řezu.

Řezání zablácených kmenů pás rychle ztupí a povede to k mizerné kvalitě řezu. Vždycky dřevo očistěte drátěným kartáčem nebo používejte na pile odkorňovač (předřez).

Do řezu vždy najíždějte pomalu a stejnoměrně a pak podle potřeby rychlost zvyšujte. Rychlost řezání by měla být co možná nejvyšší, ale při zachování rovného řezu. Je nutné pochopit, jak hustota dřeva souvisí s řeznou rychlostí. Měkké dřevo má proměnlivou strukturu a vyžaduje pečlivé sledování rychlosti. Hustota tvrdého dřeva je rovnoměrnější a umožňuje ustálenější rychlost.

Dávejte během řezání pozor na nános smoly na pilovém pásu. Používejte dostatečné vodní mazání a přidejte do vody malé množství tekutého mýdla, které pomůže udržet pás čistý. Po řezání vždycky napnutí pásu povolte.

Pravidelně by se mělo kontrolovat správné seřízení a stav několika součástí pily podle postupů podrobně uvedených v příručce pily.

1. Kladky vodítek pásu by se měly volně otáčet a neměly by mít rovné sjeté plošky. Mezera mezi zadní stranou pilového pásu a zadní stranou kladky by neměla přesáhnout 3mm, ani by se neměly vzájemně dřít, což by mělo za následek trhlinky podél zadní strany pásu. Po čase se kladky mohou sjet do kuželového tvaru, což by mělo za následek zvlněný řez, a kladky by se měly vyměnit.

2. Řemeny kol pilových pásů by měly být bez poškození a stejnoměrně tlusté. Aby se zajistilo, že se oba řemeny opotřebují rovnoměrně, doporučujeme pravidelně přehazovat řemeny z hnací strany na hnanou a naopak (jednou týdně nebo častěji při vícesměnném provozu).

3. Seřizování pily by se mělo pravidelně potvrzovat/zaznamenávat.

4. Čas od času by se také měla provádět kontrola seřízení hnacího kola pilového pásu.

5. Nesprávné napnutí pilového pásu nebo vadný systém napínání bude mít za následek nespolehlivé řezání. Zajistěte, aby napnutí pásu odpovídalo doporučením příručky pily.

 

Získejte zdarma e-knihu

Objevte jak zlepšit výkon vašeho pilového pásu a prodloužit jeho životnost. Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získáte elektronickou knihu zabývající se deseti nejdůležitějšími tématy pilových pásů a doporučující odkazy na užitečná videa.

Subscribing indicates your consent to get email updates from Wood-Mizer and acceptance of Wood-Mizer's Privacy Policy terms.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje
Získejte e-mailové novinky o exkluzivních speciální nabídkách, nových produktech a pozvánkách na speciální akce!