Šrankovníky Wood-Mizer pro efektivní údržbu pilového pásu

Autor: Wood-Mizer, Europe



V pilařském provozu konají pilové pásy obrovskou práci při řezání kmenů na hodnotný stavební materiál. Aby se z každého jednotlivého kmene vyrobily hranoly a prkna nejlepší kvality, je třeba pilové pásy řádně udržovat ostřením a nastavováním šranku jejich zubů. Jen dobře udržované pilové pásy zaručí maximální řezný výkon.

 

Nastavení šranku zubů je právě tak důležité jako ostření

Pro údržbu pilového pásu je oboji, ostření i nastavení šranku, stejně důležité. Jak se zuby pilového pásu během řezání ztupí a deformují, potřebují obnovit své ostré hrany a tvar zubové drážky. Následně každý pilový pás potřebuje, aby zuby měly šrank, aby produkovaly materiál s vysoce kvalitním povrchem a účinně odstraňovaly piliny z řezaného kmenu. Pilový pás má správný šrank zubů, když jsou zuby přesně a stejnoměrně “vyhnuty” od těla pilového pásu.

Vzor nastavení zubů je “vlevo/vpravo/přímo,” kde levé a pravé zuby načínají nebo řežou materiál a přímý zub – tak zvaný vyhrabávací – odstraňuje ze dřeva piliny. Doporučené hodnoty šranku jsou různé pro každý typ pilového pásu a profil. Podstatné je přizpůsobit hodnotu šranku druhu řezaného dřeva. Například doporučujeme použití menšího šranku pro tvrdé dřevo a pro měkké dřevo doporučujeme použití většího. Přesné doporučené hodnoty najdete na krabici s pilovým pásem.

Pokud je šrank příliš malý, řeže pilový pás rovně a kvalitně, ale pomalu. Pokud je šrank příliš velký, bude pilový pás řezat s trhavými pohyby, vytvářet zvlněné řezy a obecně se zhorší kvalita řezaného dřeva. Pilový pás s nesprávným šrankem se může rychle přehřát, případně způsobit jeho přetržení.

Před zahájením postupu nastavování zubů je třeba, aby operátor správně pilový pás připravil. Především je třeba pilový pás očistit a odstranit případnou smolu, olej, mízu nebo jiné kapaliny. Následně je třeba, aby byly odstraněny z hran otřepy, buď ručně nebo nástrojem nebo automaticky na ostřičce jako je BMS500/600.

 

Výběr šrankovníku

Wood-Mizer nabízí širokou škálu šrankovníků pro rychlé, přesné a konzistentní nastavení šranku zubů.

BMT100 – manuální jednostranný šrankovník je ekonomický, přesný nástroj s jednoduchou obsluhou pro nízkoobjemový provoz. Toto zařízení pracuje s pilovými pásy širokými 25-75 mm a obsluhuje se manuálně (jednou rukou nastavujete zuby ruční klikou a druhou rukou pilový pás posunujete). Nastavuje se šrank na jedné straně pilového pásu, takže je třeba pilový pás po nastavení zubů na první straně obrátit na druhou stranu. Pro zachování správného vzoru musíte nastavovat každý třetí zub na pásu. Protože je šrankovník manuální, trvá nastavení jednoho pilového pásu průměrně 7-10 minut. BMT100 umožňuje velice přesné nastavení šranku zubů.

 

 

Před začátkem procesu nastavení šranku zubů s BMT100 potřebujete:

1. Přesně seřídit výšku pilového pásu v upínání – Wood-Mizer doporučuje nastavení dna zubové drážky 1,0-1,5mm pod horní hranou upínání,

2. Seřídit bod nastavování – Wood-Mizer doporučuje nastavit bod na zubu v jedné třetině výšky zubu od jeho špičky,

3. Vynulovat číselníkový úchylkoměr (hodinky).

Podstatné je seřídit správnou polohu zarážky, která zastavuje pilový pás a nastavit správný bod pro ohýbání zubu. Číselníkový úchylkoměr ukazuje hodnotu nastavení šranku zubu. A opěrná ramena držící pilový pás vyžadují přestavení podle šířky pilového pásu.

BMT150 – manuální dvoustranný šrankovník je další ekonomický, přesný a efektivní nástroj s jednoduchou obsluhou z řady Wood-Mizer. Je dvoustranný, takže nastavuje dva zuby současně (levý/pravý) a nevyžaduje, aby operátor pilový pás obracel. Tento šrankovník umožňuje přípravu pilových pásů širokých 25-75 mm s roztečí zubů 6-32 mm. Pro údržbu jednoho pilového pásu potřebujete asi 3-4 minuty. Obsluhuje se manuálně pákou s rohatkou, která aktivuje 2 stavěcí svorníky a současně posunuje pilový pás postrkávačem. Seřizování výšky pilového pásu se provádí výměnou kolíků a točítkem pro jemné seřízení. Pro zajištění té nejvyšší přesnosti nastavení zubu má BMT150 nástroj zvaný “Set Master Gauge – hlavní míra nastavení” pro kontrolu hodnoty nastavení zubu a přesné seřízení stavěcími šrouby.

 

 

Jeden z nejoblíbenějších šrankovníků je BMT200/250 – dvoustranný šrankovník, který je k dispozici ve dvou verzích. Jednodušší verze BMT200 je manuální, vybavená klikou, která aktivuje stavěcí svorníky a posouvá pilový pás. Můžete provést upgrade BMT200 rozšiřující sadou na vyšší verzi BMT250.

Elektrická verze BMT250 má jednofázový motor 0,18 kW s převodovkou a jednoduchou ovládací jednotkou. V jednom cyklu se nastavují dva zuby, což znamená, že je proces rychlejší. Průměrně trvá příprava jednoho pilového pásu asi 2-3 minuty. Šrankovník BMT250 se často kombinuje s ostřičkou pilového pásu BMS250.

Každý stavěcí svorník je provázán se samostatným číselníkem, který je třeba před začátkem procesu nastavování zkalibrovat. Dvě číselníková měřidla ukazují hodnoty nastavení – jedno pro pravé a jedno pro levé vyhnutí. Je dobrým zvykem čas od času použít Set Master Gauge k dvojité kontrole nastavení. Elektrická verze BMT250 má jednoduchou ovládací skříňku s čítačem zubů a čidlo samo proces zastaví. Navíc má BMT250 ukazatel napětí, hlavní vypínač a přepínač provozního režimu manuální/automatický. S BMT250 můžete nastavovat pilové pásy široké 25-75 mm a s roztečí zubů 13-32 mm.

 

 

BMT300 – pneumatický jednostranný šrankovník je konstruován pro profesionální a velkoobjemové provozy. Často je kombinován s profesionální ostřičkou pilových pásů BMS500/600. BMT300 je automatický šrankovník, který pracuje v několika provozních režimech, používá různé diagnostické funkce k dohledu na komponenty stroje a korekci šranku zubu. Pokud je třeba, může opravit příliš velký šrank. Používá dva zdroje energie: stejnosměrný elektromotor (2x) 24V pro pohon postrkovače pilového pásu a stlačený vzduch (min. 4 bary) pro napájení upínacího nástroje, stavěcího svorníku a čistící trysky. BMT300 je jednostranný šrankovník, takže nastavuje jen jednu stranu pilového pásu, to znamená, že budete muset obrátit pás pro nastavení druhé strany. Je mimořádně přesný, udržuje toleranci požadovanou uživatelem a je rychlý – příprava jednoho pilového pásu trvá 3 minuty, pokud není žádný zub poškozený hřebíkem nebo tvrdým kouskem dřeva.

Na ovládacím panelu je LCD displej s několika tlačítky pro obsluhu. Displej zobrazuje všechny parametry procesu, který můžete v reálném čase ovlivnit. Zde zadáváte počet zubů/cyklů, horní/dolní mez šranku, typ použitého upínání, maximální počet chyb vzoru nastavování, jednotku měření, uživatelský jazyk. Můžete také listovat v diagnostickém menu a spouštět testy kontrolující funkce stroje (postrkovač, upínání, zahnutí, stavěcí svorník, čidlo); zde také spouštíte kalibrační režim nebo režim dohledu na nastavení zubu.

 

 

Tipy a rady pro chytré nastavení šranku zubů

Před začátkem jakékoli údržby pilového pásu se ujistěte, že jste pro ni připravili pilový pás i stroj. Důležité je připomenout pár obecných pravidel pro šrankování a údržbu šrankovníku.

1. Nastavujte jen zuby pilových pásů očištěných od smoly, mízy, oleje či nečistot. Jinak nebude proces tak přesný jak předpokládáte a budete muset absolvovat další práci na stroji.

2. Přesně seřiďte výšku pilového pásu v upínání – nastavte dno zubové drážky 1,0-1,5mm pod horní hranu upínání, seřiďte stavěcí bod – nastavte jej do jedné třetiny výšky zubu od jeho špičky a vynulujte číselníkový úchylkoměr.

3. Zachovávejte při posouvání pilového pásu na manuálních šrankovnících vzor “levý/pravý/přímý”. Pokud nebudete sledovat správný vzor, přiděláte si spoustu práce a času jeho obnovou.

4. Používejte Set Master Gauge jako přídavný měřící nástroj pro dvojnásobnou kontrolu hodnot a podle potřeby šrankovník znovu seřiďte.

5. Hodnoty šranku závisí na řadě faktorů. Nejlepším způsobem je držet se doporučených hodnot (uvedených na krabici pilových pásů) a zacházet s nimi jako s referenčním bodem pro zkoušení vlastních hodnot. Jakmile získáte více zkušeností, naučíte se jaká hodnota šranku nejlépe funguje pro vaše konkrétní řezné aplikace.

6. Prohlížejte upínání pilového pásu na šrankovníku, kontrolujte stav postrkovače pásu, kontrolujte a vyměňte včas jakékoli poškozené pohyblivé části stroje.

7. Šrankovník ukládejte v čistém a suchém prostředí. Na konci pracovní směny odstraňte špínu, piliny, dřevěné třísky a další odpad.

8. “Bezpečnost především” – Nepodceňujte nošení ochranných rukavic pro manipulaci s ostrými předměty, používání brýlí na ochranu očí a chráničů sluchu před škodlivým hlukem. Čtěte uživatelské příručky a řiďte se pokyny poskytnutými výrobcem.

Držte se těchto tipů a doporučení a užijete si dlouhý a bezproblémový provoz vašeho šrankovníku Wood-Mizer.

***

 

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje
Získejte e-mailové novinky o exkluzivních speciální nabídkách, nových produktech a pozvánkách na speciální akce!