Stále víc a víc lidí v Česku oceňuje KVALITU

Autor: Wood-Mizer, Europe

 

 

Pan Václav Chára je neobyčejná osobnost. Od roku 1989, kdy se chopil výhod svobodného podnikání, rozjel vlastní podnikání ve své rodné vsi Chyše, firmu Kabkon – kabelová konfekce, kterou rozvinul na úroveň věhlasného evropského výrobce elektrických kabelů.

Ale pan Chára neusnul na vavřínech. Když se v blízkosti zavírala pila a šla do dražby, rozhodl se: proč nezkusit štěstí ve zpracování dřeva?


"První myšlenka byla – postavím si svůj vlastní dřevěný dům a pak budu vyrábět a prodávat řezivo", říká pan Chára.

Z bývalé pily získal velké vybavení: dílny, 12 sušáren dřeva, každá na 100 kubíků a stroje na zpracování řeziva. Pak pan Chára viděl v novinách inzerát "Pila Wood-Mizer LT300 na prodej". Uvědomil si – to je znamení!


 

 


LT300 (nový název je WM3000) je ve skutečnosti nejen pila, ale linka, která zahrnuje hydraulické zakládání kmene, vlastní pilu a skloněný dopravník pro odběr hotových prken. Nejdůležitější je, že všechna tato zařízení ovládá jeden operátor, který sedí v pohodlném otáčivém křesle, ovládá joysticky, pro obsluhu celé pilařské linky, včetně řezného programování výroby řeziva.

"Neřekl bych, že je to levná pila, ale lidé teď kupují kvalitu, - vysvětluje pan Chára, a proč si vybral LT300. – Také jsem se rozhodoval pro dražší kvalitnější stroj, abych se vyhnul větším prostojům, opravám a nákupům náhradních dílů v budoucnosti".

"Kromě toho bych řekl, že lidská práce je v České republice drahá, ale LT300 vyžaduje jen jednoho operátora, který pracuje v pohodlném prostředí".


A tak se v roce 2012 v dřevozpracujícím provoze pana Cháry objevila pila LT300. Instalace a zaškolení zabralo 2 dny. Od té chvíle začala nová profesní kariéra pana Cháry – nyní ve zpracování dřeva. A rovnou lze říci, že se pan Chára velice rychle stal mistrem ve spletitostech této profese, protože si přinesl do své nové práce pochopení, jak vybudovat podnikání, založené na jeho předchozích zkušenostech s výrobou kabelů.

"Usiloval jsem o kvalitní řezivo z dražších druhů dřeva, jako je buk a dub. Přesně pro tohle je pila LT300 firmy Wood-Mizer konstruována: jestliže srovnáme s jinými technologiemi, Wood-Mizer mi dává další prkno navíc z každého kmene kvůli použití tenkého pilového pásu. A to prkno je v ideální kvalitě!"

 

 


Nyní pan Chára provozuje řezání a sušení dřeva na zakázku a rovněž nakupuje vysoce kvalitní kmeny a vyrábí řezivo pro truhlařinu. Každý den přicházejí zákazníci do jeho skladu o rozloze 5.000 metrů čtverečních kde je uskladněno 1.200 kubíků hotového řeziva a co zákazníci žádají především, je kvalita.

Impozantního objemu produkce je dosahováno úsilím pouhých šesti pracovníků včetně samotného majitele.

"Kvalita je pro nás prioritou, nikoli rychlost řezání", říká pan Václav Chára. Operátor pracující v jedné směně nařeže během 8 hodin zhruba 12-14 kubíků kvalitního řeziva. Údržbu pilových pásu dělá také operátor. Používá ostřičku BMP PLCBN firmy Wood-Mizer a automatický počítačem řízený šrankovník Wood-Mizer (s označením BMT300), který nastaví rozvod zubů na pilovém páse během 4-5 minut.

  


Pan Chára se rozhodl používat pilové pásy DoubleHard , pro řezání buku, ale pro dub a modřín používá nedávno uvedené pilové pásy RazorTip se špičkou zubů opatřenou stelitem s profilem 4/32. Tyto pilové pásy jsou konstruovány přesně pro tvrdé dřevo a dokonale řežou čistě všechny kompaktní kmeny. Charakteristickou vlastností pilových pásů RazorTip je, že zůstávají ostré déle než jiné pásy. RazorTip může pracovat nonstop 4 hodiny, pak je nutné je z pily sundat a odložit k "odpočinku". Potom se tento pás vrací zpět do práce po pouhém nastavení šranku a zůstává ostrý ještě další 4 hodiny. To je docela moudré provozovat pilové pásy RazorTip a pan Chára porozuměl přednostem těchto pásů navzdory tomu, že jejich cena je vyšší než u pásů DoubleHard.

"Počítal jsem a posuzoval jak dobrá je kvalita řezů s RazorTip. A tak jsem si uvědomil, že i s vyšší cenou je pro mě RazorTip hospodárnější řešení. Řeknu vám - oceňujte KVALITU a neuděláte chybu", usmívá se pan Chára.

Dnes zabírá kabelový byznys 50% jeho času, zatímco zpracování dřeva - jen 20%. To znamená, že má čas i na své koníčky a nové projekty. A těch má spoustu.

 

 

"Můj bratr je farmář, chceme společně postavit "elektrárnu", která bude pracovat na bioplyn ze zemědělských plodin. Teplo bude vytápět mé sušárny dřeva. Navíc máme v úmyslu instalovat solární panely", plánuje pan Chára.

Od března do června má spoustu práce s včelami, z jeho 50 úlů získá 2-3 tuny medu. Pak nastane čas pro další koníček: pan Chára je i myslivec. Také má rád společné výlety s vnuky a vnučkami v Krušných horách.

Už to tak chodí, že když lidé oceňují kvalitu, okolnosti jsou jim nakloněny a jejich život se stane bohatším a plným událostí.

 

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje
Získejte e-mailové novinky o exkluzivních speciální nabídkách, nových produktech a pozvánkách na speciální akce!