Proč se pilové pásy trhají?

Autor: Wood-Mizer, Europe

 

Pro zvýšení životnosti pilového pásu existuje osm podstatných příčin předčasného lomu pilového pásu, na které je třeba při provozu pily dávat pozor.

Kolik hodin pilový pás naběhá nebo kolik kubíků může nařezat než bude zapotřebí jej naostřit nebo vyměnit? Odpověď na otázku "Jak dlouho pilový pás vydrží?" závisí na kvalitě pásu a mnoha dalších faktorech. V tomto článku se můžete dozvědět čemu věnovat pozornost při práci na pásové pile, abyste předešli předčasnému lomu pilového pásu a prodloužili jeho životnost.

Výrobci pilového pásu neuvádí přesný počet hodin nebo počet kubických metrů, které by měl pilový pás nařezat. Skutečností je, že existuje příliš mnoho faktorů ovlivňujících stav pilového pásu, které nejsou pod kontrolou výrobce. Třeba Wood-Mizer se pečlivě věnuje výrobnímu procesu pilových pásů a zajišťuje, že jsou vyráběny z kvalitních slitin oceli. Wood-Mizer provozuje nejmodernější zařízení pro vytváření profilu, kalení, ostření a svařování pilových pásů.

Vedle kvality závisí životnost pilového pásu také na následujících faktorech:

  • Na údržbě pilového pásu: Jak pilový pás ostříte a nastavujete zuby.
  • Na vlastní pile: jakou pilu provozujete, jak je seřízena a zda je pilový pás na pile správně nastaven.
  • Na dřevu: jsou kmeny čisté? Nejsou v nich nějaké kovové částečky? Má pila odkorňovač - předřez?
  • Na rychlosti podávání: okamžik, kdy pilový pás vstupuje do dřeva je obzvlášť důležitý.

Podívejme se podrobněji na příčiny předčasného selhání pilového pásu.


Příčina 1. Pilový pás je provozován příliš dlouho.

Při provozu pásové pily je obecné pravidlo vyměnit pilový pás za naostřený v průměru každou 1,5 hodinu řezání. V případě řezání znečistěného dřeva bude tento čas kratší.

 

 

Příčina 2. Kladky vodítka pilového pásu jsou sjeté.

Kladky vodítka pásu zajišťuje správnou polohu pilového pásu vůči loži pily a stabilitu pásu v zářezu. Také odpovídají za správné napnutí pilového pásu. Podstatné je, aby byly kladky v dobrém stavu beze stop opotřebení, jako je deformace (kuželový tvar), poškozená ložiska, sjetá příruba kladky. Opotřebené kladky způsobují vibrace pilového pásu a nestabilní působení ve dřevě, které nakonec vede k přetržení pásu. Pokud jsou kladky opotřebené, vyměňte je.

 

Příčina 3. Pásy kol jsou sjeté a příliš tenké.

Používejte originální pásy kol Wood-Mizer, které mají unikátní tvar. Patentované pásy kol Wood-Mizer udržují pilový pás bez kontaktu s kovem kola, tím prodlužují jeho životnost. Také kola s pásy Wood-Mizer nikdy nepotřebují upravovat - orovnat nebo bombírovat.

Jestliže jsou pásy kol sjeté, může se pilový pás dostat do kontaktu s kolem, což způsobí jeho lom. Podstatné je stav pásů pravidelně kontrolovat. Rozvrstvení jejich povrchu je nepřijatelné a také by neměly být nadměrně znečistěny ulpělými pilinami. Obvykle se vyměňují oba pásy současně.

Navíc, pro zajištění stejného opotřebování pásů se doporučuje přehodit je občas mezi poháněným a nepoháněným kolem.

 

 

Příčina 4. Kladky vodítek pilového pásu jsou nesprávně seřízeny.

Seřízení kladek se kontroluje pomocí seřizovacího pravítka dodávaného v sadě nástrojů pily. Mezera mezi zadní hranou pilového pásu a přírubami kladek musí být aspoň 3-4 mm a stejná pro obě kladky. Kladky by měly vytvářet jisté napnutí a měly by pilový pás prohýbat dolů o 6mm. O tomto seřízení si více přečtěte v článku "Jak seřídit kladky vodítka pilového pásu."

 

 

Příčina 5. Kontrolujte polohu pilového pásu na kolech pásu.

Seřízení nepoháněného kola je obvykle jasné a je detailně popsáno v příručce uživatele. Složitější operací je seřízení kola pilového pásu na poháněné straně. Ujistěte se, že po seřízení obou kol pilového pásu přesahuje pás z kol stejně (průměrně 3-4 mm mezi dnem zubové drážky a okrajem kola pásu). Pokud máte nějaké dotazy k seřízení kola pásu, konzultujte je prosím s technikem ve vašem servisním středisku Wood-Mizer.


Příčina 6. Pilový pás je tupý.

Jak poznáte, že je pilový pás tupý? Pokud je pás tupý, napnutí pásu při provozu neustále klesá a pás se ve dřevě vlní. Nelze ten problém řešit zvyšováním napnutí pilového pásu nad doporučenou hodnotu uvedenou na štítku na hlavě pily. To může pomoci jen na chvíli. Aby byl pilový pás vždy správně naostřen, je třeba pravidelně kontrolovat stav brusného kotouče CBN, vyměňovat olej v ostřičce a v případě znečistěného brusného kotouče jej vyčistit rozpouštědlem.


Proč je pilový pás ztupený?

Pilový pás běžel nepřetržitě více než 1,5 hodiny.

Kmeny jsou pokryty kůrou a nečistotou. Někdy stačí řezat jen 15-20 cm takového kmene, aby se pilový pás ztupil. Při řezání znečistěných kmenů je třeba před řezáním ručně kůru očistit nebo použít odkorňovač, – volitelné příslušenství na většině pil Wood-Mizer. Odkorňovač je pilový kotouč, který odstraňuje tenký proužek kůry přímo v místě, kde pilový pás do dřeva vstupuje.

Pilový pás také může potkat kovové částice ve dřevě, hřebíky, střely z válečných dob atd. V tom případě byste měli pilový pás vyměnit pro jeho další naostření a zkontrolovat seřízení kladek vodítek pásu.

 

 

Příčina 7. Agresivní posuv pilového pásu do řezu.

Jestliže vše uvedené výše je na vaší pile v pořádku, věnujte pozornost technice řezání. Operátoři možná řežou příliš rychle, když se pokoušejí strhnout normy, to má za následek přetížení pilového pásu a snížení kvality produkce. Práce s agresivním posuvem pilového pásu skončí přetížením pilového pásu a jeho “vlněním” při vstupu do dřeva. V tom případě budou vidět znaky intenzivního kontaktu zadní hrany pilového pásu na přírubách kladek vodítek.

Jestliže po vstupu pilového pásu do dřeva se pás "zanoří" a vy získáte zvlněný povrch prkna, doporučujeme k přečtení článek "Jak předejít 'zvlněným' řezům."

Pilový pás bude také přetížen, jestliže profil jeho zubů a šrank neodpovídají druhu dřeva.

 

 

Příčina 8. Chyby při ostření a nastavování pilového pásu.

To je nejběžnější příčina předčasného lomu pilového pásu.

Dobrá zpráva je, že moderní ostřičky používají brusnou technologii s brusnými kotouči CBN s profilem zubů pilového pásu. Použití CBN kotoučů znamená, že kvalita naostření je měně závislá na lidských chybách. Tady najdete Wood-Mizer tipy pro ostření pilových pásů a přehled ostřiček Wood-Mizer různých cenových kategorií, které se liší hlavně výkonem. Všechny tyto ostřičky poskytují vysoce kvalitní naostření zubů.

Naostření je zapotřebí k obnovení ostré hrany a odstranění řady mikroskopických trhlinek ve dně zubových drážek pilového pásu. Při řezání se tyto trhlinky zvětšují až způsobí lom pilového pásu.

Wood-Mizer doporučuje zbroušení 0.10-0.15 mm kovu při jednom cyklu ostření.

Pokud byl pilový pás používán v tvrdých podmínkách (znečistěné nebo zmrzlé kmeny), měla by se hloubka ostření zvětšit nebo by se měl cykl ostření 2-3 krát opakovat, aby byly mikroskopické trhlinky úplně odstraněny. Současně by neměl působit nadměrný tlak brusného kotouče na pilový pás, aby se předešlo vyhřátí pásu, které sníží jeho pevnost. Používejte ve vaší ostřičce při ostření pilových pásů chladicí minerální olej.

Pokud se zuby pilového pásu během ostření vypálí, jeho hrana bude v oblasti vyhřátí velice křehká. V takovém místě se objeví hluboké mikroskopické trhlinky, které povedou při řezání k přetržení pilového pásu.

 

 

Příčiny vypálení kovu jsou následující:

  • Příliš intenzivní tlak brusného kotouče při ostření.
  • Použití CBN kotouče se špatným profilem. V tom případě nebude určitá část profilu zubu zbroušena, zatímco jiná bude ostřena příliš agresivně. V této oblasti se bude pilový pás pálit a následně se vytvoří hluboké mikroskopické trhlinky, které povedou k lomu pilového pásu dokonce i když to bude skoro nový pás, který prošel jen několika ostřeními.

Ostřičky Wood-Mizer mají funkci seřízení, která umožňuje správné polohování pilového pásu vůči brusnému kotouči. Ke každé ostřičce a šrankovníku vyrobeným firmou Wood-Mizer je nabízeno školení uživatele zdarma.

Po naostření zkontrolujte výsledek (profil zubu) pomocí nového pilového pásu jako srovnání. Pokud je pilový pás naostřen správně,

  • profil zubu je přesný,
  • výška všech zubů je stejná,
  • nejsou tam žádné stopy spálení kovu,
  • kovové otřepy jsou úplně odstraněny,

Zde najdete Tipy Wood-Mizer pro nastavování pilových pásů a přehled šrankovníků.

 

 

Šest obecných chyb při ostření a nastavování pilových pásů

1. Ostření pilového pásu pomocí brusného kotouče CBN se špatným profilem. Nesprávná geometrie způsobí, že se pilový pás velice rychle ztupí a brusný kotouč se rovněž velmi rychle opotřebí.

2. Upínání na ostřičce není nastaveno ve vzájemné shodě s brusným kotoučem. Nestejná výška zubů bude mít za následek vlnění pilového pásu v řezu.

3. Pokud bude brusný kotouč příliš znečistěný se zanesenými póry, bude pálit kov, velice rychle se opotřebí a pilový pás se zvlní.

4. Pokud bude brusný kotouč opotřebený, proces ostření bude neefektivní a neodstraní se všechny mikroskopické trhlinky.

5. Nestejný šrank, což znamená nesoulad mezi levou a pravou stranou pilového pásu. To způsobí vlnění pilového pásu v řezu.

6. Stavěcí bod na zubu je příliš vysoko. To způsobí špatnou kvalitu řezání, vlnění pilového pásu v materiálu a rovněž předčasný lom. Pilový pás bude při řezání vibrovat. Správný stavěcí bod by měl být umístěn v 1/3 výšky zubu.

Zde můžete získat tipy "Jak prodloužit životnost pilového pásu."

 

 

Tip: Používejte kvalitní pilové pásy – vyplatí se to

Říká se, že 90% úspěchu při řezání závisí na pilovém pásu. Nicméně, protože je to spotřební zboží – pilové pásy se při provozu ztenčují a lámou – řada majitelů pil usiluje o snížení nákladů na nákup pilových pásů volbou nejlevnějších a tedy pilových pásů horší kvality.

Je třeba pochopit, že i když je pilový pás dražší než ostatní, neznamená to, že náklady ve vyjádření nařezaného objemu na jeden pilový pás budou vyšší. Naopak, s pilovým pásem lepší kvality nařežete více dřeva než s levnějším a výsledek bude, že dražší pilový pás bude rentabilnější a náklady ušetří.

Někde mezi dražšími pilovými pásy navrženými pro tvrdou práci a velice levnými pilovými pásy s jedinou výhodou jejich ceny je střed – kvalitní pilové pásy za dostupnou cenu, které jsou to pravé pro vaše účely.

 

 

Jak vybrat pilový pás

Wood-Mizer je jeden z mála výrobců pil, který také pilové pásy vyrábí. Wood-Mizer vyvinul univerzální profil zubu 10/30, který je uznáván v oboru jako standard – řada výrobců pilových pásů jej označuje "profil Wood-Mizer."

V současnosti Wood-Mizer vyrábí několik řad pilových pásů, které se liší hlavně v legované oceli, ze které jsou pásy vyrobeny. Ve škále kombinací profilů zubu, tlouštěk a délek nabízí Wood-Mizer k výběru více než 100 pilových pásů s nejlepším poměrem ceny a kvalitního řezání. Čtěte více v přehledu "Jak zvolit typ pilového pásu."

Evropské výrobní středisko Wood-Mizer produkuje stovky tisíc metrů pilových pásů ročně. Moderní výrobní zařízení je certifikováno podle standardů kvality ISO 9001: 2015.

Všimněte si prosím, že Wood-Mizer nabízí pilové pásy v jakékoli zákaznické délce.

Wood-Mizer vám přeje úspěšné řezání a podstatnou úsporu nákladů!

 

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje
Získejte e-mailové novinky o exkluzivních speciální nabídkách, nových produktech a pozvánkách na speciální akce!