Díky solární sušárně je dřevo chráněno od poškození od hmyzu a vlhkosti

Autor: Wood-Mizer, Europe

A mobile solar kiln in North Carolina

Farmář Nathan Brown už byl otráven brouky ničícími dřevo, které ukládal venku, aby na vzduchu proschlo, takže se rozhodl postavit solární sušárnu…


A homesteader Nathan Brown with his mobile solar kiln


"Solární sušárna ty malé prevíty vypeče a vypudí z mého dřeva," říká Nathan. Návrh sušárny pocházel z kolekce volně dostupných plánů z Virginia Tech University. Nicméně, umístění solární sušárny na kola s použitím renovovaného přepravníku mobilního domu, byl Nathanův vlastní nápad. “Chtěl jsem, aby byla sušárna mobilní, abych ji mohl vozit po farmě a na jiná pilařská místa,” říká.


The kiln is mobile to move it into the sites with the best solar gain


Pomocí pily Wood-Mizer LT15 s pilovým pásem DoubleHARD nařezal Nathan 1,3 m3 dřeva pro uskutečnění projektu. Kombinace dřeva z topolu, červeného dubu a borovice poskytla sušárně úžasný estetický vzhled. Nathan nejen že ušetřil asi 2,500 dolarů tím, že sušárnu udělal sám, on také ušetří peníze v budoucnosti sušením svého dřeva přímo na místě. “Začal jsem s tímto projektem, protože jsem chtěl dosáhnout nějaké vyšší kvality, zpracovávat s mojí pilou LT15 hodnotné dřevo co nejlépe,” říká Nathan. Jako pilař ví velice dobře, že cena dřeva roste pokud je řádně usušeno.


The design for the kiln came from a set of free plans from Virginia Tech University


“Každý kdo tu sušárnu spatří, vyjadřuje se jak krásně vypadá,” říká Nathan. “Ta krása by nebyla možná bez mé LT15! Teď když je to hotové, jsem připraven začít řezat a plnit svojí sušárnu dřevem.”


Nathan used the LT15 sawmill to complete the kiln building


The exterior is lined with a layer of zip board

 

Nathan save around 2,500 dollars by completing the project himself


The kiln exterior is made from planed tulip poplar boards


Now the kiln is ready to be loaded with lots of timber