Osmiúhelníkový dům: více prostoru – méně nákladů na teplo

Autor: Wood-Mizer, Europe

An Aspen Timber Octagonal House in Finland

Finský podnikatel John Ujanen využil paradoxní vlastnosti osmiúhelníkové geometrie a postavil vysoce efektivní osmiúhelníkový dům z osikového dřeva.

Kdo z nás nesní o vlastním rekreačním domku, letní chaloupce, lovecké boudě nebo o chatě pro zimní sporty? Je to tak báječné přijít z lyžování a sednout si ke krbu! To je místo kde unikneme každodennímu koloběhu a strávíme čas v příjemném odpočinku.

Překvapivě nás takové myšlenky o pohodlí ponoukají k tvrdé práci! Jednou za čas člověk vystoupí ze svého snění a dům svých snů stavět začne.

John Ujanen měl také sen. Ale na rozdíl od lidí, kteří jsou naprosto spokojeni s domem se čtyřmi stěnami a střechou, on chtěl něco víc: osmiúhelníkový dům udělaný z osikového dřeva.


A Finnish entrepreneur John Ujanen built an octagonal house from aspen timber

 

Osmiúhelník

Myšlenka osmiúhelníkové konstrukce není nová: můžeme vidět osmiúhelníkové kostely a chrámy nejen v Evropě, ale také v Asii, kde je číslice 8 spojována s nekonečnem, to je s nesmrtelností.

Nicméně, skutečná oblíbenost osmiúhelníkových obytných domů nastala v Americe v polovině 19. století. Souvisí to se jménem vědce a pedagoga Orsona Fowlera, který postavil takový dům pro svou rodinu a nazval jej Octagon - osmiúhelník a pak napsal knihu "The Octagon House: A Home For All, or A New, Cheap, Convenient, and Superior Mode of Building" (Osmiúhelníkový dům“ Dům pro každého neboli nový, levný, pohodlný a vynikající způsob bydlení). Kniha vyšla poprvé v roce 1848 a v následující polovině století přišel osmiúhelníkový koncept do módy a nejen z estetického hlediska.
An octagon includes approximately 20% additional space with the same perimeter compared with a square

Jak můžete vidět na obrázku, v porovnání s pravoúhlým řešením obklopí osmiúhelník přibližně o 20% více prostoru při stejném obvodu. To znamená, že se stejnou plochou stěn obsahuje dům větší obytný prostor a potřebuje méně tepla na čtvereční metr. Fowler spočítal, že osmiúhelníkový dům se postaví levněji, umožňuje větší obytný prostor, přijímá více přirozeného světla, snadněji se vytopí a v létě zůstává chladnější. Tyto výhody jsou všechny odvozeny z geometrie osmiúhelníka: jeho tvar uzavírá prostor efektivně, minimalizuje vnější plochu a následně tepelné ztráty. Osmiúhelník je nejbližší přiblížení ke kruhu, což je nejefektivnější tvar, ale obtížně se staví a vyžaduje ten správný nábytek ke vnitřnímu kruhu.

The construction is essentially based on a 6 metre high center beam, like the trunk of a huge mushroom


"Nejprve tu byl prostě jen osmiúhelníkový sen"

Nuže, John Ujanen snil a snil a… postavil co chtěl. Jeho osmiúhelníková rekreační chalupa, veliká nějakých 120 m2 stojí uprostřed malého ostrova na krásném jezeře, které vlastní s nejbližším okolím. Dům nemůže být obzvlášť vysoký, ale díky svému jedinečnému umístění a skvělému vzhledu vypadá jako maják nebo strážní věž, kontrolující pobřežní vody ve všech směrech.

Protože je opravdový perfekcionista v jakémkoli technickém ohledu, je posedlý dosáhnout ve všem dokonalost – skutečně opravdovou, ne jen přibližnou – chtěl John speciální pilu, která by mu pomohla dosáhnout nejlepší možný vásledek s jeho úžasnými osikovými kmeny. A pila Wood-Mizer LT15 to pro něj přesně udělala: zajistila bezvadné provedení jaké chtěl – díky přesnosti pásů pily a její dokonalé obsluze.


The wooden house from half beams


A log home made from aspen half beams

Ale všechno se ukázalo být jen předehrou. Jen před pár lety bylo velice určující zaklepání na dveře zástupce Wood-Mizer ve Finsku. Když se dveře otevřely, stál tam pan Ujanen s poněkud zvláštním třpytem v oku.

"Rád bych jednu koupil", řekl John, "jednu z těch vašich pil, stejný typ co jsme použili na pořezání těch osikových kmenů na moji rekreační chaloupku." Jak typické pro Johna, člověka, který není zvyklý mluvit naplano.


The gussets with locks

 

"Dobře, OK, nádhera!", odpověděl ten člověk od Wood-Mizer, uzavíraje pravděpodobně dosud nejrychlejší smlouvu na pilu. "Co tak najednou příteli?"

"Rád bych postavil větší dům, ve skutečnosti mnohem větší, abych měl hlavní obydlí. Tenhle nový dům bude také osmiúhelníkového tvaru a z masivních osikových kmenů. Takže nejlepší možná přesnost a mimořádné provedení jsou prostě pro úspěch projektu klíčové."

A tak John, člověk proměňující (většinu) svých snů na realitu, právě dokončil projekt svého vysněného domu, jak jsme říkali. Jak ta Johnova ´Villa Aspen´ vypadá, můžete vidět na snímcích – není to nějaký obyčejný design domu na pohled, co?


To make his sawmill easily movable, John´s solution was to to put the whole thing on wheels, into a truck container

 

"A jak se díváte na vaši pilu LT15 teď, Johne? Jste spokojený s výsledkem?"

"Dokonale spokojen, mohu říci, že jsem šťasten. Často se musíte vyrovnávat s nějakým kompromisem – jedna konkrétní věc může být v pořádku, jiná už ne tak dobrá. Takže musíte žít s takovým pocitem relativní rovnováhy´. Ale to se netýká LT15. Pila se ukázala jako velice dobře vyvážená kombinace jednoduchosti, rychlosti, přesnosti a bezpečné obsluhy, všechno tohle z ní dělá spolehlivý nástroj pro dosažení výsledků a úrovně, jaké potřebujete, pro mimořádné požadované provedení. Myslím, že každý stavitel by měl takové schopnosti a výkon vzít v úvahu."

Podle Martti Kirsitie


The massive garage space can easily accommodate 4-5 vehiclesAn aspen octagonal timber house back side view