Od kostek ledu po Ledové hotely

 

Pily neřežou jen dřevo a v DesignIce řeže pila Wood-Mizer LT15 celoročně led při teplotě -5 stupňů.

Studené zimy a spousta jezer udělaly z Norska zdroj ledových bloků pro Evropu už před 150 lety. I když moderní chlazení omezilo potřebu bloků ledu, obor řezání ledu stále žije v řadě specializovaných aplikací.

Thomas Orderud, majitel a provozovatel firmy DesignIce, začal těžit led z místního jezera v jihovýchodním Norsku asi před 15 lety. Dnes je Thomas schopen dodávat ze svého mrazivého provozu o ploše 400 m2 “vše od kostek ledu po ledové hotely”. I v létě udržuje teplotu na stálých -5 stupních Celsia, takže jeho sklad 500-600 tun ledových bloků zůstává solidně zamrzlý.

 

 

“Žádali po nás už spousty šíleného materiálu”

Vybaven pilou Wood-Mizer LT15, CNC robotem Kuka, traktorem, vysokozdvižným vozíkem a spoustou řetězových pil, má Thomas k dispozici všechny nástroje, které potřebuje, aby postavil cokoli, co si jeho zákazníci z ledu představí. A jeho zákazníci skutečně přicházejí s unikátními požadavky.

Thomas pravidelně staví ledové hotely, vyrábí ledové objekty pro podnikové akce a vytváří velké ledové sochy pro slavnosti a dokonce pro filmování. Dělal jsem z ledu modely aut, firemní loga i použitelné džbánky na pivo.

Jednou proměnil svoji dílnu na zimní říši divů pro japonskou módní firmu, která točila televizní reklamu pro svou zimní kolekci.

A i Hollywood potřebuje led. Thomas vyráběl všechny sněhuláky a ledové sochy pro film The Snowman – Sněhulák, ve kterém hrál Michael Fassbender. Film byl natočen v Norsku a byl uveden v roce 2017.

 

 

 

 

 

 

 

 

Těžba ledu

“Naše firma používá skoro stoprocentně přírodní led,” říká Thomas. “Rozdíl mezi přírodním a umělým ledem je, že můžete skutečně vidět jestli je přírodní – jsou v něm bubliny, zvláštní trhliny a stíny. Zvlášť když do ledu pustíte světlo, je to atraktivnější se na něj dívat. Ten život uvnitř je unikátní.”

Během normální zimy Thomas vytěží všechen svůj led z blízkého jezera, má všechna potřebná povolení od místních úřadů, aby to mohl dělat. Těží led s pilou namontovanou na traktoru a řetězovými pilami. Každý blok je 1 metr široký a 2 metry dlouhý. Tyto bloky jsou po stovkách uloženy v jeho chladírenském prostoru dokud se nepoužijí v nějakém projektu.

 

 

 

Z ledového bloku na ledové umění

Jakmile Thomas naplánuje se zákazníkem nějaký projekt, nejprve nařeže ledové bloky na přibližnou potřebnou velikost na své pile Wood-Mizer , která je speciálně upravena pro řezání ledu. Lože pily má na příčky přidanou desku, aby se se na ní daly snadno posunovat ledové bloky.

Protože provoz je vždy udržován na teplotě -5 stupňů Celsia, pilové pásy a řemeny je třeba chránit před nánosem ledu, takže Thomas přidal na hlavu pily dva malé ohřívače.

Podle Thomase není řezání ledu složité. “Pokud je pilový pás ostrý, je pila Wood-Mizer pro řezání ledu dobrá.” Při celodenním řezání mění Thomas pilový pás dvakrát denně.

Pilu bere dokonce Thomas sebou, když konkrétní projekt vyžaduje řezání ledu na místě. “Několikrát jsem ji pro nějaký projekt vezl až na sever od polárního kruhu.”

“Když mám se svou pilou Wood-Mizer nějaký problém, prostě zavolám do zastoupení Wood-Mizer a oni mi po telefonu pomohou a náhradní díly mohu dostat druhý den. Je to spolehlivý dodavatel.”

Po nařezání na pile jsou ledové bloky tvarovány Thomasovým CNC robotem Kuka, který lze použít pro skenování libovolného předmětu a vytvoření 100% kopie z ledu.

 

 

 

 

 

Celoroční dodávky ledu

“Hodně zákazníků nežádá naše služby v létě, protože nemohou uvěřit, že je možné během léta led použít. Ale my to umíme. Pokud máte 1 m3 ledový blok a uložíte jej do stínu při 30 stupňovém počasí a každý povrch odtaje za 24 hodin jen o 6 cm, tak skutečně vydrží hezky dlouho.”

“Zavolejte nám a my dodáme led v létě i v zimě. Pozornost lidí, když spatří led v létě, je obrovská, protože nikdy nepředpokládají, že uvidí led v létě.”