Německá farma diverzifikuje své podnikání a zvyšuje příjmy díky pile Wood-Mizer LT70

Německá farma diverzifikuje své podnikání a zvyšuje příjmy díky pile Wood-Mizer LT70

 

Díky pilařskému zařízení Wood-Mizer mohou zemědělci diverzifikovat své činnosti a vytvářet zisk z místního dřeva.

Statek Andrease Piehla v Barnitz, malé obci ležící na břehu Labe, je místo, o které jeho rodina pečuje již po čtyři generace. Farma se téměř výhradně věnuje chovu a výkrmu skotu, stádo v současnosti čítá 280 kusů a plánují svůj chov rozšiřovat. Farma se rozkládá na 160 hektarech, ty zahrnují louky pro krmení, lesy a pole pro pěstování plodin, jako je kukuřice, obiloviny a řepka.

Na začátku své zemědělské kariéry se Andreas odborně vzdělával v zemědělství a získal zkušenosti s prací na jiné farmě. Během této doby vedl rodinný podnik Andreasův otec a Andreas hledal způsoby, jak přispět a diverzifikovat rodinnou farmu. Když na veletrhu objevil mobilní pilu Wood-Mizer, zavětřil příležitost. V roce 1996 zakoupil benzínovou pilu LT40 a začal nabízet mobilní pilařské služby.

 

 

V roce 2003 se farma rozšířila o sousední pozemek. Andreasovi okamžitě přibyla práce: v následujících letech zrenovoval a přestavěl téměř všechny budovy na farmě, přičemž použil dřevo ze svého lesa. Získávání a řezání vlastního dřeva na pásové pile bylo velmi hospodárné a Andreasově farmě se vyplatilo.

Andreas brzy přešel na dieselovou pilu LT40 a poté na výkonnější elektrickou pilu LT70. S elektrickou pilou se řezání stalo stacionárním a mnohem lépe zvládnutelným. Model LT70 je nejvýkonnější z profesionálních strojů Wood-Mizer LT a jeho výjimečnou vlastností je rychlost řezání. Vysoké rychlosti při zachování přesnosti řezání je dosaženo použitím výkonného motoru o výkonu 18,5 kW, vysokorychlostní hydrauliky pro zakládání kmenů, díky motorům, které pohybují hlavou pily vpřed/vzad a nahoru/dolů, a také mnoha zařízeními usnadňujícími práci obsluhy, jako je Pracovní nastavení, mazání pásu LubeMizer, elektrické vodicí rameno pilového pásu a odkorňovač (předřez). Litinová kola pilového pásu pily LT70 mají ve srovnání s ostatními modely LT větší průměr 600 mm, což umožňuje používat pilové pásy široké 38 až 50 mm, a to přispívá ke zvýšení rychlosti řezání.

 

 

Andreasova pila LT70 řeže kmeny na neomítnutá prkna a hranoly. Za LT70 používá Andreas malou omítací pilu Wood-Mizer EG100, kompaktní stroj, který zarovnává prkna podélně na rozměr. Wood-Mizer vyrábí model EG100 s elektrickým motorem, jako ten na Andresově farmě, a i s benzinovým motorem.

Po hurikánu, kdy bylo na zemi spousta spadlého, vichřicí poškozeného dřeva, především suchých smrků, se prudce zvýšila poptávka po pilařských službách, což Andrease přimělo uvažovat o rozšíření svého podnikání. Založil firmu Holzhandel AP pro řezání a obchod se dřevem a vybavil ji dalšími stroji Wood-Mizer na výrobu palubek. Po rozšíření nabídky o různé druhy řeziva má nyní Andreas značné zásoby kmenů a vyrábí dřevo na zakázku pro soukromé zákazníky a truhláře.

 

 

Dnes rodinná farma funguje za pomoci Andrease, jeho ženy Anji a zaměstnanců na plný i částečný úvazek. V případě potřeby přiloží pomocnou ruku k dílu i jejich synové a rodiče. Syn Max získává zemědělské vzdělání a rodinný zemědělský podnik vzkvétá a kombinuje zemědělství s pilařstvím a obchodem se dřevem.

***

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje
Získejte e-mailové novinky o exkluzivních speciální nabídkách, nových produktech a pozvánkách na speciální akce!