Velká pila zhodnocuje rodinné podnikání v Dánsku

Autor: Wood-Mizer, Europe

WM1000 in Denmark

 


Thomas lautrup Andersen z vesnice Varming v Dánsku patří ke třetí generaci rodiny, která vlastní místní pilu. “Všechno to začalo v roce 1952, když můj děda Bent Johannsen postavil malou tesařskou dílnu,” říká Thomas. “Po čase se dílna zvětšila a kolem roku 1965 se dílna přeměnila na pilu.”

V sedmdesátých letech to byl fungující podnik zaměstnávající asi 25 lidí. V roce 1988 se do firmy přidal Thomasův strýc Stig Johannsen. “Roku 2002 dosáhli prarodiče takového věku, že se rozhodli svůj podíl prodat. Pilu získal Leif Schmidt, který ji provozoval jako své hobby. Můj strýc Stig vlastnil v té době tesařskou dílnu,” pokračuje Thomas. “V roce 2014 měl Stig vážnou nehodu a musel rodinné podnikání převést na mě. V roce 2017 jsem od Leifa pilu, kterou kdysi koupil od mého dědy, odkoupil zpátky.”

 

 

Dnes je Pila Varming kombinací pilařského, truhlářského a tesařského podnikání, pustí se prakticky do každého projektu se dřevem. “Moje motto je, že umíme ze dřeva udělat cokoli,” říká Thomas. “Může to být malé dílo – výměna jednoho prkna nebo třeba překrýt celou střechu – umíme obojí se stejným respektem ke kvalitě. Okna, dveře, podlahy a stropy, instalační práce se dřevem – děláme dobrou práci, která potěší zákazníka i nás.”

Webová stránka www.varming-savvaerk.dk ukazuje příklady dokončených projektů, od plotů po police na víno a komody z třešňového dřeva.

I když řadu strojů získala pila v průběhu dlouhých let, srdcem provozu je pásová pila Wood-Mizer LT40, kterou Thomas zakoupil v roce 2015.

 

 

“Pořád mám pocit jako bych vlastně začal pracovat teprve včera,” říká Thomas. “Neslyšel jsem dřív nic o Wood-Mizer. Byla to pro mě úplná novina.”

Pily Wood-Mizer pracují dnes po celém Dánsku. “Je to skvělé, že můžete jít a vidět jak pracují ,” říká Thomas.

“Ze začátku jsem zkoušel se strojem Wood-Mizer pracovat. Osvědčilo se. Byl jsem schopen vytvářet zisk a zjistit jak snadné je tenhle stroj obsluhovat.”

“Trávím asi polovinu svého času u zákazníků při tesařské práci a druhou polovinu v dílně prací na pile a vyráběním nejrůznějších výrobků ze dřeva.”

Hlavním rysem WM1000 je, že tato pila umí řezat mimořádně široké kmeny o průměru až 1.7 m. Pila používá úzké pilové pásy, které mají tenký zářez asi 2 mm, takže produkují z každého kmenu více prken a méně dřeva padne na piliny. Pila WM1000 umí dělat z objemných kmenů široké desky a bloky, které oceníte například když potřebujete nařezat pracovní desky nebo lavice pro zahradní nábytek z masivu.

“S tímhle strojem pořežu jakýkoli kmen,” říká Thomas. “Mám nové zákazníky z celého Dánska. Konec konců, jen pár lidí umí takové objemné kmeny pořezat.”

Konstrukce WM1000 obsahuje masivní řeznou hlavu, která se pohybuje po dvou vodicích kolejnicích. Operátor stojí na plošině, která putuje s řeznou hlavou. Na plošině je ovládací panel s Pracovním nastavením (Setworks) pro automatické nastavování tloušťky prkna, takže operátor má odtud dobrý přehled o každém řezu a dělá ta správná rozhodnutí o tom, jak nejlépe kmen nařezat, aby získal co nejlepší povrch prkna a co nejvyšší výtěžnost.

 

 

“Nevěřil jsem, že tak velký stroj bude tak rychlý,” říká Thomas. “Řežu kmeny borovice a dubu. Samozřejmě se snažím využít každý kousek dřeva, abych získal co možná nejvíce materiálu. S pilou WM1000 to možné je, protože dělá velice přesné řezy.”

Instalace WM1000 ve staré dílně byla laciná a rychlá, protože vyžadovala jen instalaci dvou vodicích kolejnic.

 

 

“S tímto strojem zvládnu jakoukoli objednávku na pořez kmenů,” říká Thomas. “Proto jsem WM1000 koupil”.

Další informace na: www.varming-savvaerk.dk

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje
Získejte e-mailové novinky o exkluzivních speciální nabídkách, nových produktech a pozvánkách na speciální akce!