Stará truhlářská dílna v Německu zdokonaluje své vybavení

Autor: Wood-Mizer, Europe

Wood-Mizer MP360

Srovnávačka/tvarovačka Wood-Mizer MP360 zlepšuje rychlost a přesnost práce v německé tesařské dílně, která je prosáklá historií.


V překrásné budově plné skoro 100 let historie pilařství a tesařiny, slučuje dokonale firma Montagebau Keller zkušenosti a um svých předků s inovativním dřevozpracujícím zařízením firmy Wood-Mizer. Nachází se v obci Gartow na východě spolkové země Dolní Sasko. Památkově chráněný průmyslový objekt je využíván jako obchod a dílna pro práci se dřevem od roku 1923.

 

Montagebau Keller


Moritz Kollenrott, hlavní odborník Montagebau Keller, vysvětluje: “Tato hrázděná budova je postavena tradičním způsobem a je prohlášena za historickou památku. V patře je dokonce historický parní stroj, který zásoboval celou vesnici elektřinou.”

Ten dům je pozoruhodný – plný starého tesařského zařízení a staré historie. Po desetiletí umožňoval bývalý majitel nespočetným tesařům život, práci i vyučení v místě. I dnes lze všude najít stopy tady žijících a pracujících řemeslníků.

“Když jsem tu byl poprvé, myslel jsem, že jsem vstoupil do muzea,” říká Moritz. “Dokonce i přesto, že tu pracuji teď už přes osm let, stále objevuji nová malá zákoutí a zajímavé věci. Je vzrušující tu pracovat.”

Montagebau Keller

Montagebau Keller

Montagebau Keller


Více než 14 let vyráběla firma Montagebau Keller různé dřevěné výrobky včetně nábytku, oken, dveří, schodišť a přístřešků pro auta. Donedávna firma spoléhala při výrobě svých výrobků na tradiční způsoby výroby a staré stroje, ale rostoucí poptávka přerostla přes možnosti jejich stávajícího vybavení.

Přesnost, co se rozměrů prken týče, je mimořádně důležitá věc a staré stroje nebyly příliš přesné. Došlo k rozhodnutí nahradit pár zastaralých strojů a přejít k moderní srovnávačce/tvarovačce Wood-Mizer MP360. Od její instalace se podstatně zlepšil průběh práce na dílně.

Wood-Mizer MP360


“Děláme materiál různých velikostí, od prken 1.5cm x 3cm až po větší trámy 14cm x 14cm nebo 16cm x 16cm. Dříve bylo těžké trefit přesné rozměry, ale srovnávačka/tvarovačka je velice přesná a úhly jsou vždy 90 stupňů. MP360 je velmi, velmi přesná,” říká Moritz.

MP360 srovnává a tvaruje materiál na všech čtyřech stranách v jednom průchodu, což značně urychlilo operace ve firmě Montagebau Keller.

“MP360 nám ušetřila spoustu času a práce. Předtím trvalo celý den získat dřevo na výrobu jednoho přístřešku na auto, teď to uděláme asi za tři hodiny,” poznamenává Moritz.

Wood-Mizer MP360


Omezení ruční práce, zvýšená efektivnost a schopnost zpracovat velký materiál na jednom stroji jsou další vlastnosti, které Moritz konkrétně na srovnávačce/tvarovačce oceňuje.

Říká: “Trámy, které používáme jsou obvykle dlouhé mezi šesti a osmi metry – jsou objemné, dlouhé a skutečně těžké. Jejich přesun mezi stroji byl namáhavý a časově náročný. Teď zpracováváme všechen materiál na jednom stroji a naše práce je mnohem jednodušší.

“Rozhodl jsem se stát se tesařem, abych pracoval s krásným, všestranným materiálem, který pěkně voní a vyzařuje pohodu. Navíc pracuji na jedinečném historickém místě a používám nejnovější profesionální zařízení. Těžko bych pro sebe hledal lepší povolání.”

 

Moritz Kollenrott