Znovuzrození dědečkova statku

Autor: Wood-Mizer, Europe

Renovating of old family farm in Czech

Český výrobce dřeva Dřevodiskont rozvinul projekt, získal podporu z evropských fondů a postavil nový pilařský provoz ve venkovské oblasti.


"Původně to byl statek mého dědečka", říká inženýr Jiří Větrovský, majitel a jednatel firmy Dřevodiskont s.r.o. Velký statek nedaleko Pelhřimova mu byl vrácen v restituci. Jiří Větrovský si jako lesní inženýr řekl, že by to byl výborný nápad vybudovat na místě starého statku pilařský závod.

"Viděl jsem, že můj soused - pan Silbernágl, řeže dřevo na mobilní pile Wood-Mizer. Je s ní spokojen a jeho podnikání si vede dobře. Takže pro začátek jsem se rozhodl okopírovat jeho systém", říká pan Větrovský.


Inženýr Jiří Větrovský, majitel a jednatel firmy Dřevodiskont s.r.o.
Inženýr Jiří Větrovský postavil novou pilu na místě statku svého dědečka


Už jsme kdysi vyprávěli příběh této úžasné rodiny Václava a Alice Silbernáglových z vesnice Davle Sloup, která se zabývá prací s dřevem dlouhá léta, řežou dřevo na pile Wood-Mizer LT40. Pan Jiří Větrovský koupil také stroj LT40. To je velice spolehlivá pila se snadnou obsluhou. Je možné ji instalovat kdekoli bez zvláštního základu. Díky své konstrukci vyrábí tato pila ideálně rovná prkna, nezáleží na tom, jestli stojí na statku nebo v lese.

Firma Dřevodiskont začala řezat borovici a smrk na podlahový materiál. Dalším oborem je výroba dubového palivového dřeva pro krby. Pan Větrovský odpovídá za prodej a spravuje dva obchody se stavebním materiálem nedaleko Prahy, zatímco výrobní ředitel pan Radek Tausch se zabývá vlastním pilařstvím.


Díky výrobnímu řediteli panu Radkovi Taušovi pracují pily bez problémů

Díky výrobnímu řediteli panu Radkovi Taušovi pracují pily bez problémů

"Ten člověk je klíčovou osobou našeho výrobního systému, říká pan Větrovský. – Jsem přesvědčen, že bez jeho aktivního zásahu se tu nic neobejde".


Uploading log to the sawmill with a tractor


Podíl v Evropském programu rozvoje venkova

O pár let později, když už pila začala přinášet stabilní zisk, uvažoval pan Jiří o ambiciozním plánu pro rozšíření pilařské výroby.

"Rozhodli jsme se zapojit do Evropského programu rozvoje venkovských oblastí", říká pan Jiří Větrovský.

Účastnit se v tomto programu si vyžádalo vyvinout projekt stavby výrobní haly, pak schválení projektu Evropskou komisí. Po schválení bylo nutné projekt realizovat nákupem pouze nového zařízení – to je jedno z pravidel EU. Nakonec komise oceňuje výsledek této práce. Když projekt správně funguje, dostane firma zpátky 40% investice.


Díky účasti v Evropském programu rozvoje venkova zakoupila firma Dřevodiskont novou pásovou pilu LT20…

Díky účasti v Evropském programu rozvoje venkova zakoupila firma Dřevodiskont novou pásovou pilu LT20…

"Spolupracovali jsme s firmou Wood-Mizer dlouhá léta a poznali zařízení tak dobře, že jsme bez dlouhého váhání při startu projektu nové výroby okamžitě volali do Wood-Mizer CZ".

Brzy do areálu Dřevodiskontu dorazila nová pila Wood-Mizer LT20 a nová omítací pila/multirip EG300. Oba stroje vyrobil evropský výrobní závod Wood-Mizer v Polsku.


...a novou omítačku/multirip EG300

...a novou omítačku/multirip EG300

Co se konstrukce pily LT20 týká, je velice podobná svému "staršímu bratru" LT40. Je vybavena 11 kW elektromotorem a má Pracovní nastavení pro rychlé stavění hlavy. Pohyb posuvu hlavy i ramena vedení pilového pásu je elektrický. Řezná hlava má navíc předřez, jeho pilový kotouč řeže a čistí kůru z kmene přesně v místě vstupu pilového pásu do dřeva. Předřez pomáhá prodloužit životnost pilového pásu a udržet jej déle ostrý. Hydraulický systém zakládání kmene je schopen kmen otočit, vyrovnat a upnout proti bočním opěrám.

Důležitý rozdíl mezi pilami ve výrobě Dřevodiskontu je ten, že pila LT40 má prodloužení lože umožňující řezat kmeny dlouhé až 10 m. Tak dlouhé dřevo je nutné například pro střešní konstrukce.

"Na jedné straně pila LT40 řeže rychleji než LT20, říká pan Jiří Větrovský. – Na druhé straně, LT20 má příznivější cenu".


Pila LT40 řeže kmen borovice
Pila LT40 řeže kmen borovice

"K dosažení nezbytné úrovně produktivity doplnil k pile LT20 omítačku. Toto zařízení má standardně dva pilové kotouče. Jeden kotouč je na hřídeli pevně, druhý je pohyblivý a jeho poloha se seřizuje na ovládacím panelu. Je tudíž možné rychle změnit šířku omítaného prkna. Další výhoda tohoto stroje je, že jej lze snadno přestavět na pilu s vícenásobným dělením (multirip) s pěti pilovými kotouči.

Nyní pila LT20 mění kmeny na jednotlivá neomítnutá prkna, která dále procházejí omítačkou. Nový způsob umožnil zvýšení celkové produktivity provozu o 30-40%, výsledkem je zpracování 3000 m3 kmenů za rok. Tohoto objemu je dosahováno s pouhými 6-7 pracovníky včetně operátorů pil.

Program Evropské komise ocenil projekt docela dobře a Dřevodiskont obdržel dotaci 40% své investice.


The sawmill at Drevodiscont company in Czech

"Pro nás je mnohem důležitější, že jsme získali zkušenosti z podílu na programech EU, říká pan Jiří. – Ale abych řekl pravdu, nebylo to snadné".


Testování nového pilového pásu

Pily Dřevodiskontu používají zpravidla pilové pásy Wood-Mizer DoubleHARD. To jsou víceúčelové pásy, které úspěšně řežou jakýkoli druh dřeva, měkkého i tvrdého.

Wood-Mizer vyrábí pilové pásy nejen v šířce 32 mm, ale i 35 mm. Čím je pás širší, tím vícekrát je možné ostřit. Ostření a rozvod zubů pilových pásů se v Dřevodiskontu provádí na zařízení Wood-Mizer BMS250 a BMT100. Nedávno zástupce Wood-Mizer v České republice pan Miroslav Greill nabídl k otestování úplně nové pilové pásy Wood-Mizer MaxFLEX, které jsou vyrobeny z pružnější oceli a následně mají delší životnost.


Wood-Mizer LT40 sawmill

"Souhlasili jsme, že tyto pilové pásy vyzkoušíme v naší výrobě", říká pan Jiří Větrovský. Výrobní ředitel pan Radek Tauš sledoval několik parametrů a zjistil, že pily s pásy MaxFLEX mohou řezat rychleji. "Řezná rychlost se může zvětšit a přitom kvalita prkna se udrží na vysoké úrovni, žádné 'zvlnění'", říká pan Radek Tausch.

Manažeři Dřevodiskontu tedy našli další způsob jak zvýšit produktivitu svého nového závodu postaveného na místě starého statku. Dědeček by měl radost.


Drevodiskont sawmilling workshop

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje
Získejte e-mailové novinky o exkluzivních speciální nabídkách, nových produktech a pozvánkách na speciální akce!