Obyvatelé Porýní používají pilu LX50 k záchraně dřeva poškozeného kůrovcem

Obyvatelé Porýní používají pilu LX50 k záchraně dřeva poškozeného kůrovcem

Použití malé pily na vašem pozemku vám pomůže zachránit cenné dřevo a zpříjemní život tím, že vám vyplní dny zajímavou prací.

V německém Porýní, nedaleko Beverthalské přehrady, leží malebné městečko Wipperfürth. Zde již více než 50 let žije Thomas Paffrath se svou rodinou. Vyučil se zahradníkem a zahradním architektem a od roku 2004 se stará o technickou údržbu kolem trafostanic pro velké energetické společnosti, čímž zabraňuje zarůstání území stromy, které by mohly elektrické vedení ohrozit.

 

 

Kromě 40 hektarů polí a luk vlastní Paffrathovi také asi 5 hektarů lesa. Stejně jako mnoho jiných lesů v Německu byl i tento les nedávno napaden kůrovcem. Nyní jsou Thomasovy lesy plné mrtvých stromů, které již neznamenají získat dobrou cenu.

 

Co dělat se dřevem napadeným kůrovcem? Použít ho jako palivové dřevo? Na to je příliš cenné; kromě toho je na trhu palivového dřeva víc než dost.

 

Díky jejich příteli, který téměř 30 let vlastní pilu Wood-Mizer, se objevilo řešení: pořiďte si vlastní pilu a přeměňte broukem poškozené dřevo na cenný stavební materiál.

Po pečlivém prostudování katalogu Wood-Mizer, zhlédnutí videí na internetu a několika dlouhých debatách s kamarádem o řezání se Thomas rozhodl pro pilu LX50 s elektromotorem, kterou zakoupil na konci roku 2019. Pila, vylepšená o dva další segmenty lože, které zvyšují délku řezu na 6,76 m, je instalovaná ve staré stodole rodiny Paffrathových a pracuje téměř každý den od 4 do 6 hodin.

 

 

Thomas sám však na pile neřeže - to je práce Joachima-Ferdinanda Briedena, kterého Thomas žertem nazývá „ředitelem pily“.

Joachim odvádí na pile skvělou práci, ale kdo by si myslel, že na pile tráví příliš mnoho času, dozví se od místních ve Wipperfürthu, že příroda v Porýní nikam nespěchá, že práce se má dělat s radostí a s chutí - tedy beze spěchu a stresu. Tato myšlenka je pro Thomase i Joachima velmi důležitá, protože řezání dřeva je stále ještě koníčkem a tak by to mělo zůstat. Koníčkem, který jemu i jeho „řediteli pily“ přináší spoustu radosti.

 

 

Kmeny řežou na prkna a trámy, které používají hlavně k opravám vlastních staveb nebo k prodeji jako stavební řezivo. Postavili již přístřešek pro auto a vyrobili dřevěné obložení pro rekreační dům v Nizozemsku. Místo aby kupovali drahé stavební materiály v obchodech nebo dřevozpracujících firmách, raději si je sami vyrábějí z vlastního dřeva. Jaké pilové pásy jsou nejlepší pro řezání kůrovcem poškozeného dřeva? Thomas a Joachim jsou přesvědčeni, že pro řezání suchého dřeva je nejvhodnější pilový pás Wood-Mizer s profilem zubů 7/34.

 

 

Zákazníci k nim přicházejí také z řad myslivců, protože dřevo napadené kůrovcem se používá na stavbu loveckých posedů a krmelců. Dvojice také rozdává piliny, které sousední stáje používají jako podestýlku.

 

 

Thomas a jeho ředitel pily mají na příštích několik let dostatek zakázek a plánů na řezání dřeva. Neustále přicházejí s novými nápady a projekty, protože pila LX50 se stala nedílnou součástí jejich života a přináší jim užitek i potěšení.

***

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje
Získejte e-mailové novinky o exkluzivních speciální nabídkách, nových produktech a pozvánkách na speciální akce!