Umění stavby lodí ve Wisconsinu

Autor: Olivia Eaker, Wood-Mizer

Umění stavby lodí ve Wisconsinu

Truhlář a pilař Joshua Swan staví unikátní dřevěné lodě již více než dvě desetiletí ve své dílně na krásném břehu jezera Superior ve Wisconsinu v USA. 

 

Joshua Swan Boat in ProgressJoshua Swan Boat in Progress

 

„Zpočátku jsem potřeboval vlastní řezivo. Od té doby se moje pilařská cesta rozrostla,“ říká Joshua. S potřebou řezat vlastní dřevo pro své projekty začal Joshua používat malou řetězovou pilu, ale rychle si všiml nedostatků tohoto typu pily. Vzhledem k velkému odpadu a fyzické náročnosti práce Joshua rychle od motorové pily odešel.  

 

Joshua Swan Sawmill ShedJoshua Swan Sawmill Shed

 

Joshua zakoupil mobilní pilu Wood-Mizer, která kromě menšího množství odpadu a přesnějšího řezání s pilovým pásem s tenkým prořezem umožňovala snadnější obsluhu a větší flexibilitu. „Bez flexibility pily Wood-Mizer bych nemohl dělat to, co dělám,“ řekl Joshua. „Mohu přejít od řezání velkých pařezů modřínu amerického pomocí konzolové hlavy až po řezání dlouhých cedrových kmenů na prkna. Je to neuvěřitelně vzrušující.“

Joshua Swan LT40Joshua Swan LT40

 

Vybaven novou pilou pustil se Joshua do stavby 4,27m dlouhé veslice vyřezané ze severního bílého cedru a bílého dubu. „Byla postavena téměř výhradně z místního dřeva, včetně obednění z bílého cedru na kostře z bílého dubu, přídě z modřínu amerického a příčníků z bílého dubu,“ řekl Joshua. „Vše drží pohromadě svorníky z mědi a bronzu.“

Boat PlankingBoat Planking

 

Po dokončení svého projektu veslařského člunu se Joshuovi dostalo pochvaly a podpory. „Každý se rád zeptá a kladně to okomentuje. Je to součást zábavy,“ řekl Joshua. 

Před třemi lety Joshua opět upgradoval svou pilu na hydraulickou mobilní pilu Wood-Mizer LT40WIDE. „Můj oblíbený nástroj,“ řekl Joshua. „Je to fantastický stroj! Pracuji převážně sám a tento stroj byl zdokonalen a vyladěn pro maximální bezpečnost a efektivitu při jeho obsluze jednou rukou,“ řekl Joshua.

 

Joshua Swan Front of BoatJoshua Swan Front of Boat
Joshua Swan 2019 BoatJoshua Swan 2019 Boat

  
S touto novou pilou zahájil Joshua další vynikající dřevařský projekt a nařezal si vlastní dřevo na druhou loď. „Oslovil mě zákazník, který chtěl repliku člunu, jaký používal jako plavčík na vysoké škole na jezeře Michigan," vysvětlil Joshua. Na základě historických fotografií Joshua vytvořil zmenšený model lodi, který pak použil k vypracování plánů ve skutečné velikosti, což je proces známý jako zvětšení v měřítku. Poté vyrobil formy a přípravky pro stavbu lodi.  „Začal jsem s kmeny, které jsem buď sám vytěžil, nebo koupil, zkonstruoval jsem stavební přípravek a na něm pak postavil loď,“ vysvětlil Joshua. „ Konstrukce (žebra) je celá ohýbaná párou a loď je obložena třemi vrstvami cedrového dřeva, vše je slepeno epoxidem dohromady.“

 

Joshua Swan Boat PlansJoshua Swan Boat Plans

 

Projekt repliky 4,27 m dlouhého člunu pro plavčíky trval 10 měsíců a mobilní pila Wood-Mizer zajistila potřebnou přesnost. „Příď, kýl, párou ohýbaná žebra a příčníky jsou z bílého dubu. Obložení je tvořeno třemi vrstvami severního bílého cedru. Obruby jsou z bílého dubu a vnitřní sedadla z bílé borovice.“ Joshua uvedl, že veškeré dřevo na celý projekt pochází ze stromů z Wisconsinu. 

 

Original Boat PlansOriginal Boat Plans

 

„Majitel nemohl uvěřit, že jsem dokázal snímky na fotografiích proměnit na loď z jeho mládí,“ podělil se o své dojmy Joshua. „Když do ní mohl poprvé na vodě nasednout, řekl, že je to jako vrátit se nazpátek v čase. Pro mě bylo neuvěřitelně přínosné postavit repliku wisconsinského pracovního člunu výhradně ze stromů z Wisconsinu, které jsem nařezal na kvalitní lodní řezivo.“ 

Joshua Swan Finished BoatJoshua Swan Finished Boat
Joshua Swan Latest BoatJoshua Swan Latest Boat

 

Joshua, který má více než 10 let zkušeností s pilařskou výrobou, rozšířil své podnikání o https://woodmizer.cz/mp260-planer-moulder a brzy přidá i sušárnu dřeva. 

Joshua Swan with SawmillJoshua Swan with Sawmill

***

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje
Získejte e-mailové novinky o exkluzivních speciální nabídkách, nových produktech a pozvánkách na speciální akce!