Stavba Noemovy archy

Autor: Wood-Mizer, Europe

The Building of Noah's Ark

 

A Bůh řekl Noemovi, “Postav Archu z goferového dřeva – délka archy bude 300 loktů, její šířka 50 loktů a výška 30 loktů. Postav ji se spodní, druhou a třetí palubou. Vězte, já přinesu záplavu vod na Zemi... Noe to udělal; udělal vše co mu Bůh přikazoval.”- Výňatek z Genesis 6.

 

Archa je jedním z největších ikonických náboženských symbolů na světě. Legendy o potopě existují všude kde žijí lidé, více než 200 kultur po světě udržuje nějaký druh příběhu potopy a Archy. Takže když zakladatelé muzea The Ark Encounter (Setkání s Archou) zvažovali svůj další velký projekt, archa byla na jejich seznamu na čelném místě.

Ark Encounter Day


Inspirace pro projekt vznikla z přání vytvořit atrakci zaměřenou na rodinu, která by povzbudila lidi, aby znovu přemýšleli o významu bible ve dnech našeho věku. Nyní dokončenou rekonstrukce Noemovy Archy ve Williamstownu ve státě Kentucky trvalo postavit jen rok a půl a je považována za největší samostatně stojící dřevěnou konstrukci na světě s celkem 7,300 m3 dřeva použitým k její stavbě. S délkou jeden a půl fotbalového hřiště je objem Archy ekvivalentní 500 standardním kamionům s návěsem a má tři výstavní úrovně s plánovanou restaurací se 600 místy na horní palubě. Maximální kapacita Archy je 10,000 osob, nicméně organizátoři zamýšlejí ji omezit na 3,000 návštěvníků uvnitř současně.


Návrh

Původci téhle vize jsou Ken Ham, prezident americké křesťanské společnosti Answers in Genesis a Patrick Marsh, světově proslulý umělec, jehož práce zahrnují instalace Čelistí a King Konga v Universal Studios na Floridě vedle řady dalších významných projektů po celém světě. Projekt Archy začal na papíře v kombinaci s představami Patricka Marshe a stavebními a architektonickými zkušenostmi společnosti Troyer Group z Indiany, která realizovala American Countryside Farmers Market (Trh farmářů amerického venkova) v Elkhartu, stát Indiana – což je největší stodola v USA – dřevěná konstrukce spojovaná bez hřebíků, dřevěnými kolíky. LeRoy Troyer z Troyer Group měl vedoucí roli v architektonickém návrhu a najal stavitele z předchozích projektů, potomky dávných protestantských osadníků (Amišů), aby vedli práce na obtížné dřevěné konstrukci a tesařské práce pro Archu.

 

Ark Encounter Construction


Úplně první otázka návrhu byla jednoduchá – jak dlouhý je loket? Na základě vzdálenosti od lokte ke špičce nejdelšího prstu existovaly v minulosti různé délky lokte. Pro projekt Archy byla použita délka hebrejského lokte 51,8 cm – to určilo celkovou velikost samotné Archy 155.5 m na délku, 15.2 m na výšku a 25.9 m na šířku.


Dodavatel dřeva

Jedna z největších výzev, které projekt čelil, byla otázka, kdo bude schopen dodat dřevo v požadovaném množství a rozměrech. Podívejme se na firmu Colorado Timberframe, jen kousek od Denveru, která prohlašuje, že má “největší a technologicky nejpokročilejší výrobní zařízení na dřevěné stavby v Severní Americe.” Jejich rozsáhlá továrna je nabitá nejmodernější technikou zařízení pro dřevěné konstrukce, včetně prodloužené pily Wood-Mizer LT15.

 

Ark Encounter Colorado Timberframe

Ark Encounter Logs


Keenan Tompkins, majitel Colorado Timberframe, dostal od jednoho svého zaměstnance textovou zprávu, ve které stálo, “Jestli máme největší výrobní závod na dřevěné konstrukce v Severní Americe, proč pro největší dřevěné konstrukce neřežeme?” Keenan se zorientoval a kontaktoval Troyer Group. Načasování nemohlo být lepší, návrh Archy se blížil k dokončení a Troyer Group aktivně sháněla firmu pro zajištění požadovaného dřeva. “Pořád se snažili zjistit, jestli naše firma může skutečně objemově zvládnout celý projekt,” říká Keenan. “Řekli jsme jim, že jsme schopni udělat celý projekt. Jsme jediná společnost, která může udělat jejich rozměry a skutečně veškeré dřevo vyrobit.”


Nařezání materiálu

Firma Colorado Timberframe získala smlouvu a začala okamžitě pracovat. S 3,500 m3 těžkých kusů dřeva potřebných na samotnou kostru stavby, každý jednotlivý dřevěný prvek byl zapotřebí s přesnými rozměry. Vysoce přesné spoje a otvory bylo třeba do každého kusu dřeva vyřezat tak, aby mohla být celá konstrukce sestavena podle plánu. “Museli jsme doplnit zaměstnance, protože jsme nakonec asi rok jeli na tři směny 24 hodin denně, 6 dní v týdnu,” vzpomíná Keenan. “Osazenstvo tvořilo 25 chlapů v dílně – ruční pilaři, obsluha strojů a skladníci. To nepočítáme naše montážníky. Měli jsme dalších 10 lidí, kteří pracovali s Amiši přímo v místě Archy.”

 

Ark Encounter CNC Machine

Ark Encounter Logs


Veškeré hranoly použité uvnitř jsou z douglasky pokácené a nařezané v Oregonu, Washingtonu a kanadské Britské Kolumbii. “Všeho všudy to bylo 120 kamionů naložených dřevem,” říká Keenan. “Všechno toto jsme přivezli v podobě hrubě nařezaných pravoúhlých kusů a plány měly velice konkrétní rozměrové požadavky na konečné dřevěné kusy. U poloviny dřeva byla upravena velikost předtím než byly zpracovány na CNC stroji. Takže jsme skutečně rok pracovali na pile Wood-Mizer. Asi polovina dřevěné konstrukce Archy prošla pilou LT15.”

Ark Encounter Beams


Pila LT15 je částí sortimentu počáteční úrovně pil, často ji kupují kutilové nebo začínající pilaři. Přesto, pro její schopnost řezat libovolnou délku dřeva s neomezeným prodlužováním lože, používají pilu LT15 i firmy jako je Colorado Timberframe pro vyloženě komerční účely. “Pila LT15 byla neodmyslitelnou součástí procesu,” říká Keenan. “Bylo to jak pro úpravu rozměrů materiálu pro Archu, a jelikož řeziva pro tento projekt bylo obrovské množství, museli jsme vyrobit své vlastní palety pro přepravu. Takže všechny tyto palety byly vyrobeny na LT15 pořezáním všech odřezků a odpadového materiálu. Můžete si představit kolik palet bylo zapotřebí pro 3,500 m3 dřeva!”

Pro práci byly použity pilové pásy Wood-Mizer Standard 4/32 a 10/30 DoubleHard, nicméně pásy byly upraveny k dosažení konečného drsného povrchu, jaký zamýšleli mít projektanti Archy na trámech. “Chtěli, aby dřevo mělo venkovský charakter hrubě řezaného materiálu,” říká Keenan. “Museli jsme upravit pilový pás k získání stejného nahrubo řezaného povrchu jaký bychom získali ze staré pily.”


Další přípravy

Jakmile měly trámy správnou velikost, mohl začít další proces zpracování – drážky, otvory a další byly vrtány a frézovány do každého trámu s maximální přesností díky novému CNC stroji ve firmě Colorado Timberframe. “Dřevo procházelo CNC strojem K2I Hundegger. Má dráhu širokou 4 stopy, takže lze zpracovat hranoly široké 120 cm vysoké až 50 cm a dlouhé 18.3 m. Pořídili jsme tento stroj pro velké komerční zakázky. Dělá všechny tradiční spoje dřevěných konstrukcí – spojení na dlab a čep, rovněž vrtání a řezání drážek a zářezů a jakýchkoli zapuštění a zářezů potřebných k přizpůsobení dřevěných spojů nebo ocelových plátů.”

Ark Encounter Construction


Ale ne u všeho dřeva je zapotřebí aby bylo pravoúhlé. Plán Archy požadoval 66 masivních sloupů běžících od spodní podlahy k vrcholu Archy – dlouhých 16.8 m. Podstatný počet kmenů použitých na tyto sloupy byly stojící mrtvé smrky Engelmannovy z Utahu. “Vyvinuli jsme záměrné a soustředěné úsilí zahrnout co možná nejvíce regenerovaných kmenů,” říká Keenan. “Ty smrky stály mrtvé a způsobilé k pokácení.” Firma Colorado Timberframe postavila speciální přípravek, aby bylo možné těmito masivními sloupovými kmeny otáčet a provést veškerou potřebnou tesařskou práci, která byla dělána ručně a zabrala týmu šesti mužů na jednom kmeni plné dva dny.

Jako zázrakem dodala firma Colorado Timberframe požadované dřevo ve sjednané lhůtě, pracovala na projektu něco přes rok, navíc pokračovala stavět dřevěné hrázděné domy a konstrukce pro další zákazníky. ”Lidé dělali krásné a naprosto neuvěřitelné věci se dřevem před vynálezem oceli a betonu” uvažuje Keenan. “Takže toto je jistý druh návratu zpět k začlenění a využití, ale s použitím v moderním kontextu.”

 

Ark Encounter Beams

Ark Encounter Building


Keenan říká, že i když měla společnost Ark Encounter ohromný projekt, klíčem k tomu, aby byl úspěšný, byl vlastní management projektu, organizace a časové plánování k zajištění firmy, kterou by nezaskočila velikost projektu. “Henning Mund, náš německý mistr na hrázděné konstrukce a můj partner – bez něj bychom to nemohli zvládnout,” říká Keenan. “Osobně jsem přesvědčen, že je to nejlepší odborník na tyto stavby v USA.”

Ark Encounter Workers

Ark Encounter Timbers


Stavba

Asi 2,000 km východně od výrobního podniku Colorado Timberframe začaly na místě Archy v Kentucky výkopové práce v srpnu 2014, bylo odstraněno 380,000 m3 zeminy k vyčistění prostoru pro Archu. Práce na základech začaly v únoru 2015 a Archa začala růst v červnu 2015.

Plány Archy požadovaly založit dřevěnou konstrukci na 102 betonových pilířech 3,6 m nad zemí. Jakmile dorazilo dřevo do Kentucky, začala samotná stavba masivní dřevěné konstrukce. Jako jakákoli jiná dřevěná trámová konstrukce byla konstrukce Archy rozdělena na řadu 2rozměrných (2D) sekcí nazvaných “oblouky”. Jak jsou jednotlivé “pláty” nebo oblouky montovány a usazovány na místo, začíná růst prostorová (3D) struktura. Montáž oblouků se prováděla na zemi pomocí zvýšených dřevěných plošin, aby držely všechny různé dřevěné prvky sesazené dohromady jak byly skládány jako obrovské puzzle.

První oblouk vážil 12,5 tun a trvalo dva týdny jej smontovat a usadit na místo. Dva menší jeřáby jej zvedly do svislé polohy a pak velký jeřáb zvedl oblouk na místo na betonových pilířích. Jak se stavební parta Amišů s každým obloukem zdokonalovala, na konci projektu montovala a instalovala dva oblouky týdně. Když se projekt chýlil ke konci, Orie Lehman, jeden z Amišských tesařů, připravil k provozu svou pojízdnou pilu Wood-Mizer LT40 u Archy, aby nařezal všechno dřevo potřebné na stovky lavic dovnitř a vně Archy.


Fakta o stavbě

• Hmotnost archy – 15,800 tun
• Požární východy jsou dimenzovány tak, aby zvládly až 10,000 osob
• 5,000 listů nákresů každého detailu stavby
• Parkoviště pojme až 4,000 automobilů
• Restaurace se 600 místy se staví na střeše
• 15,150 desek překližky
• 27,000 m2 bambusových podlah
• 67,467 vyvrtaných otvorů v trámech
• 95 tun ocelových plátů a spojení
• 7,300 m3 dřeva použitých na stavbu
• 5,435 těžkých dřevěných trámů
• 300,000 šroubů
• 50,000 hřebů a svorníků


Návštěva archy

Setkání s Archou je nyní otevřeno pro širokou veřejnost a hlásí, že během prvních dvou měsíců ji navštívilo více než 300,000 lidí.

 

Ark Encounter


Setkání s Archou je přirovnáváno k 8. divu světa a vyžadovalo stovky lidí přímo pracujících společně k jednomu cíli – postavit klasickými řemeslnými postupy největší samostatně stojící dřevěnou konstrukci na světě. S nezbytným souhrnem zkušeností, vybavením a nasazením firem jako Colorado Timberframe a Troyer Group, dech beroucí projekt Archy může nyní těšit návštěvníky přicházející z celého světa.

 

Pily Wood-Mizer na stavbě archy

Vedle pily LT15 z Colorado Timberframe, se na projektu Archy podílely nejméně dvě další pily Wood-Mizer. Pila LT70 byla použita k nařezání hranolů použitých při ceremoniálu k zahájení projektu nazvaném “Peg and Beam” (ke zdůraznění systému spojování trámů kolíky). Pojízdná pila LT40 také byla použita přímo na staveništi k výrobě materiálu na lavice a další konečné položky, které mohly být zpracovány ze zbylého dřeva.

 

Ark Encounter Wood-Mizer Sawmill