"Koupili jsme mnohem větší stroj než jsme koupit zamýšleli a jsme rádi, že jsme to udělali"

Autor: Wood-Mizer, Europe

Dutch unique wooden articles producer increases its performance with WB2000

 

Richard Wigink provozuje svou firmu v Holtenu v Nizozemsku přes 30 let. Původně se věnoval péči o zdraví stromů. Richard vždy nacházel ve stromech, které ošetřoval, skutečnou hodnotu a krásu, často z nich vytvářel nejrůznější podoby a byl rád, když posléze zjistil, že stromy přetrvávají a slouží po mnoho dalších let. Dnes to pokračuje a sleduje stejný cíl.

“Je těžké uvěřit jak hodně se má firma rozrostla. Začínal jsem děláním malých věcí z dubového dřeva a teď nabízíme více než 100 výrobků”, říká Richard. “Pečlivě využíváme každý kousek dřeva. V podstatě je možné nevytvářet žádný dřevěný odpad a to je to, co se snažíme dělat a o co se já osobně starám ze všeho nejvíce”, dodává.

 


Dnes vyrábí Richardova firma širokou škálu dřevěných výrobků. Počínaje konstrukčními díly altánů, dětských hřišť, seníků, oplocení až k nábytku a domovním doplňkům.

Tím důvodem úspěchu firmy je její schopnost zaměřit se na potřeby zákazníků.

“Klíčem k našemu úspěchu je to, že svým zákazníkům velice pečlivě nasloucháme a vždy se soustředíme na jejich potřeby. Přicházejí sem s nějakou myšlenkou. Naše role je získat od nich co možná nejvíce podrobností, abychom vytvořili produkt jaký si představovali”, říká pan Wigink.


Richard používá tradiční, ale už zčásti zapomenutý způsob přírodního ošetření dřeva. “Děláme cosi, čemu se říká napouštění dřeva vodou. Klademe kulatinu do vody a ponecháme ji tam asi rok. Máčení ve vodě odstraňuje ze dřeva sladké šťávy, tím se stane odolné proti hmyzu a méně pracuje, čili se smršťuje a roztahuje”, vysvětluje.

Když se kmeny z vody vyjmou, dále se zpracovávají. Některé z nich se dopravují na pilu a nařežou se na trámy a prkna požadovaných rozměrů.

Pily, které dříve používal, se ukázaly jako málo výkonné, takže Richard požádal Wood-Mizer o pomoc s výběrem nejvhodnějšího stroje.

Wood-Mizer prozkoumal potřeby firmy a prezentoval nabídku strojů, které by měly uspokojit jejich očekávání. A tak Richard a jeho tým vybrali vysoce výkonnou širokopásovou pilu WB2000 se zakládací plošinou kmenů, dopravníkem a soustavou třídících a dopravních stolů.

“Koupili jsme větší stroj než jsme koupit zamýšleli. A jsme s naší volbou velice šťastni. WB2000 umí řezat velice rychle velké a dlouhé kmeny, je velice přesná a snadno se obsluhuje. Ale nejvíce se nám líbí, že s ní můžeme dělat všechno – jakoukoli velikost latě, prkna, trámu různých rozměrů a vždy s přesnou tolerancí. Nikdy nás nezklame”, říká Richard.

Operátoři v Richardově firmě oceňují pohodlí a jednoduchost s jakou se se strojem pracuje. Majitel se usmívá nad skutečností, že se mezi sebou přou kdo s ní bude pracovat.

“Operátor ovládá celý proces založení kmene, řezání i odebírání hotového materiálu dálkově ze své kabiny. Sedí v pohodlném křesle, sleduje celý proces na monitoru díky kamerám a ovládá vše dvěma joysticky. Je to skutečně báječná práce”, směje se Richard.

S pilou WB2000 na pracovišti zlepšila Richardova firma velice produktivitu a maximalizovala svůj výkon. “Řežeme kmeny o průměru až 95 cm a asi 10 m dlouhé. Právě teď řežeme asi 10-15 kubíků kulatiny denně, ale mám pocit, že brzy, jakmile dokonale zvládneme stroj – vždyť jej provozujeme jen pár měsíců a pořád se ještě učíme – budeme řezat mnohem víc”, říká Richard.

Pan Wigink má velkou radost z volby tohoto stroje a ze servisu a podpory, kterou získal od firmy Wood-Mizer. “Nainstalovali stroj a naučili nás jak jej používat. Teď, když máme nějaký problém nebo dotaz, prostě zavoláme zástupci Wood-Mizer a on je vždy připraven nám pomoci”, říká. “Myslím, že pily Wood-Mizer jsou tím nejlepším řešením pro dřevozpracující firmy. Kvalita je výjimečná a tenhle výrobce má spoustu zkušeností. Já značce Wood-Mizer velice důvěřuji”, potvrzuje Richard.