Pilařství na ekologické farmě ve švýcarských Alpách

Autor: Wood-Mizer, Europe

Organic farm in Swiss Alps

 

Tato ekologická farma v horách je dostupná pouze horským vlakem a tak si farmář koupil malou pilu LT15, aby nebyl závislý na dopravě a využíval vlastní dřevo.

“Jmenuji se Heini Hutter. Žiji na hoře Rigi ve Švýcarsku a pěstuji na ekologické farmě kozy, krávy a ovce. Už jsem tady 10 let. Ta farma je jedinečná, protože se sem můžete dostat jen horskou železnicí nebo vystoupat pěšky.”

Vlak známý jako „zubačka“ jezdí po kolejích jako každý jiný, ale má další pohon připojený k ozubené kolejnici mezi dvěma normálními hladkými. Tento pohon zapadá do téhle ozubené koleje a táhne vlak nahoru po nezvykle příkré horské železnici na vrchol hory Rigi.

 

 

“Tady nahoře mám 3 hektary vlastního lesa a bez jakéhokoli přístupu po silnici jsem byl dosud omezen jen na výrobu palivového dřeva.”

“Tady je dřevo vždycky zapotřebí. Stáje a starý dům potřebují stále nějaké opravy a vylepšení. Poohlížel jsem se po několika různých pilách, dostal jsem dobrou cenu na tuhle LT15 a koupil jsem jí.”

 

 

Teď může pan Hutter využívat vlastní stromy podle své potřeby.

“Řezání na pile bylo pro mě něco naprosto nového. Vždycky jsem tím byl fascinován. Kdykoli jsem viděl pilu v provozu, užíval jsem si to a pozoroval ji. Ta vůně čerstvě nařezaného dřeva je prostě úžasná!”

“Když jsem pilu Wood-Mizer kupoval, neměl jsem o pilařství žádné znalosti. Byla to pro mě mimořádná investice.”

 

 

“Žiji zde v horách sám a město je daleko. Tu vzdálenost potřebuji. Mám tu krásné panoráma a mohu vidět celý svět a přitom mít od něj nějaký odstup. Skutečně si to užívám, necítím, že by život tady měl spoustu nevýhod – jinak bych tu přece nemohl být, mám pravdu?”