Od pořezání kmenů po tvarované dřevěné díly a výrobu hotového podlahového materiálu – jeden Skot to všechno dokáže se zařízením Wood-Mizer

 

Kousek od skotského Edinburghu, Sandy Crook, který se naplno věnoval podnikání v péči o stromy, odešel do penze, aby trávil více času tím, co mu skutečně přináší potěšení – zpracováním dřeva na hotové výrobky. S jeho kompletním vybavením pil Wood-Mizer a nové tvarovačky/srovnávačky MP360 zvládne si sám udělat cokoli.

17 let provozoval Sandy ve Skotsku úspěšné arboristické podnikání. Teď svou kariéru v péči o stromy ukončil a začíná stavět vlastní dům mezi zelenými kopci západně od Edinburghu.

"Používal jsem velký soubor zařízení – lesní mulčovače, štěpkovače, brusky pařezů… ale po dosažení určitého věku mě začala otravovat ta byrokratická 'papírová práce' kolem," usmívá se Sandy při vzpomínkách na svou kariéru v arboristice. "Bylo toho příliš a už to nepřinášelo radost. A tak jsem spoustu svého zařízení prodal a místo toho nakoupil pily, abych se zaměřil na dělání toho, co mě těší."

Sandy má mobilní pilu LT40 a pilu WM1000 pro řezání objemných kmenů.

"WM1000 je pro pořez objemného dřeva pro výrobu stolních desek a nábytku," říká Sandy. "A mám LT40, která je mobilní, abych byl schopen jet kamkoli něco na zakázku pořezat."

"Docela nedávno jsem koupil tvarovačku/srovnávačku MP360 od Wood-Mizer,” pokračuje Sandy. MP360 srovnává a tvaruje všechny čtyři strany najednou – nezbytný krok při výrobě hotových dřevěných dílů z nahrubo pořezaných kusů. Tahle schopnost srovnávat a tvarovat dřevo dříve v Sandyho dílně chyběla.

"Začal jsem dělat stoly a měl jsem zákazníky, kteří hledali provedení spojů na pero a drážku a podobně. Poohlížel jsem se kolem a prozkoumal internet a stroj MP360 poskytoval vše co jsem potřeboval."

Jedou z hlavních věcí, které Sandyho k MP360 přitahovaly, bylo snadné použití a flexibilita pro zvládnutí nejrůznějších způsobů profilování ve velkém či malém množství.

"Nechtěl jsem strávit půl dne seřizováním stroje pro půlhodinu vlastní práce," říká Sandy. "S MP360 mohu tvarovat velký kus během minuty a pak udělat drážku a péro. Je to desetiminutová záležitost přeměnit pár nožů. Snadné použití a kompaktnost činí z tohoto zařízení velice uživatelsky přátelský stroj."

Teď s jeho tvarovačkou/srovnávačkou v dílně může zvládnout jakýkoli zákaznický projekt, který se před ním objeví.

"Zákazníci přijedou na dvůr a vyberou si kmen," říká Sandy. Osobně jsem ty kmeny porážel, takže znám historii každého z nich. Založím jej na WM1000 a pořežu na hranoly. Následně je řežu na LT40 a konečně je proženu skrz tvarovačku/srovnávačku podle jejich konkrétního zadání. Tím, že mám všechno v domě, mi MP360 pomáhá oslovit mnohem větší trh. Kácím stromy a vyrábím hotový výrobek."

"Také jsem se dal do stavby domu, takže mohu pracovat podle vlastního návrhu," říká Sandy. "Všecko bude ze dřeva – stoly, sokly, zábradlí, schodiště. Mám spoustu jilmu, takže pravděpodobně bude i jilmová podlaha. Můj dům bude absolutně jedinečný."

 

 

“Running my tree surgeon business I’ve managed to collect some unique hardwoods, which I intend to use the WM1000 to break down, plus using the LT40 and MP360 moulder/planer.”

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje
Získejte e-mailové novinky o exkluzivních speciální nabídkách, nových produktech a pozvánkách na speciální akce!